Moskva se obává vyslání tureckých vojáků do Libye. ‚Nebudeme mlčet o ruských žoldnéřích,‘ řekl Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že Turecko už nebude mlčet o ruských žoldnéřích přítomných v Libyi, kteří podporují východolibyjské jednotky polního maršála Chalífy Haftara. Reagoval tím na poznámku Moskvy z pátečního rána, kdy vyjádřila obavy z možného vyslání tureckých vojáků do Libye, kteří by podporovali Haftarovy nepřátele. Informovala o tom agentura Reuters.

Ankara/Moskva/Tripolis Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | Foto: Malaysia Department of Informati | Zdroj: Reuters

V Libyi spolu soupeří o moc dvě vlády. Proti mezinárodně uznávanému kabinetu premiéra Faíze Sarrádže, sídlícímu v metropoli Tripolisu, stojí východolibyjská vláda podporovaná Haftarovou samozvanou Libyjskou národní armádou. Ta letos v dubnu zahájila ofenzivu na hlavní město, boje se ale v posledních měsících ocitly na mrtvém bodě.

Madagaskar, Kamerun, Súdán nebo Libye. Facebook odkryl sítě zasahující do politiky osmi afrických zemí

Číst článek

Obě strany konfliktu i přes zbrojní embargo OSN vojensky podporují jiné státy. Turecko podporuje Sarrádžovu vládu, zatímco Egypt, Jordánsko a Spojené arabské emiráty zase podle nedávné zprávy expertů Organizace spojených národů podporují Haftarovy síly.

Některá ruská i západní média v minulých měsících informovala, že Haftara v bojích podporují i žoldnéři z takzvané Wagnerovy skupiny. Tu podle mnohých financuje miliardář Jevgenij Prigožin, blízký spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina. O jejich přítomnosti už hovořily i Spojené státy, ve zprávě expertů OSN o nich však není zmínka. Moskva své zapojení do konfliktu popírá a tvrdí, že příslušníci Wagnerovy skupiny jsou v Libyi jen jako poradci.

Vyslání tureckých vojáků

„Skrze skupinu pojmenovanou Wagner doslova pracují jako Haftarovi žoldnéři v Libyi. Vy víte, kdo je platí,“ prohlásil Erdogan. „Tak to je, a nebylo by od nás správné, abychom vůči tomu všemu dál mlčeli. Doteď jsme dělali, co bylo v našich silách a budeme v tom pokračovat,“ dodal.

Libye už není pro české diplomaty bezpečná. Ministerstvo chce uzavřít zastupitelský úřad

Číst článek

Ankara se Sarrádžem v listopadu podepsala dohodu o prohloubení vojenské spolupráce, kterou tripoliský kabinet ve čtvrtek ratifikoval. Turecko už dříve uvedlo, že jednou z možných forem součinnosti je i vyslání tureckých vojáků do Libye, pokud o to Tripolis požádá. Ačkoliv taková žádost zatím do Ankary nepřišla, Erdogan je podle tureckých vládních zdrojů připraven vojska do země vyslat, ačkoliv by to zřejmě vedlo k hlubšímu zapojení států podporujících Haftara do konfliktu.

Setkání v lednu

Rusko v pátek uvedlo, že jej vidina vyslání tureckých vojáků do Libye velice znepokojuje a dodalo, že dohoda mezi Ankarou a Tripolisem pro Moskvu otevírá řadu otázek.

Organizace spojených národů dlouhodobě prosazuje politické řešení konfliktu, které je však podle mnohých analytiků zatím v nedohlednu. Rusko s Tureckem by naopak mohly kvůli přítomnosti svých sil v zemi sehrát zásadní úlohu při utváření budoucího mocenského uspořádání v zemi.

Putin s Erdoganem mají o situaci v Libyi jednat na společném setkání v lednu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme