Australská vláda má velké plány s bojem s nenávistí na internetu. Připravuje nové zákony. Provozovatelé sociálních platforem by díky nim měli právně fungovat jako vydavatelé.
„Dezinformace cílí na lidi, kteří se jimi přejí být zasaženi,“ tvrdí sociolog Václav Štětka. To znamená, že mají tendenci vyhledávat alternativní zdroje informací a těm oficiálním příliš nedůvěřují.
Finanční správa na svém webu spustila online aukce zabaveného majetku. Systém může za zájemce i sám přihazovat. Tématu se věnují Hospodářské noviny. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Novinář Ondřej Golis zjišťoval, jak vypadá česká dezinformační scéna. Kdo jsou čeští trollové? Co je motivuje? A jak velké riziko jejich aktivity znamenají?
Známá finská investigativní novinářka Jessikkou Aro v rozhovoru pro iROZHLAS.cz popisuje, co kvůli své práci musela vytrpět a co zjistila o ruské propagandě.
Z analýzy vyplynula podobnost mezi jejich aktivitami, a činností účtu doteď spojovaného s Islámským státem. Profil zvaný CyberCaliphate je zodpovědný třeba za útok na servery francouzské TV5Monde.
Tumblr poprvé přiznal, že identifikoval 84 účtů napojených na ruskou vládu a agenturu Internet Research Agency. „Účty byly užívány v rámci dezinformační kampaně, která předcházela volbám v roce 2016.“
Nejméně v osmi desítkách případů se takzvaným ruským internetovým trollům podařilo dostat dezinformace do britských médií. Vyplývá to z výzkumu, který provedl britský deník The Guardian.