Ledovec s názvem A23a, který se původně oddělil od Antarktidy už v roce 1986, je největším na světě. Podle serveru je dvakrát tak velký jako Londýn, jeho tloušťka je 400 metrů a váží téměř bilion tun.
Z analýzy trusu ledních medvědů vyplývá, že v současné době častěji konzumují mořské řasy. Kvůli změně klimatu totiž nemohou trávit tolik času lovem tuleňů, kteří jsou jejich přirozenou potravou.
Lizzi Larbalestierové nejprve pro založení záchranného zařízení chyběly vhodné prostory, a proto ho provozovala provizorně, ve svém Airbnb, kde se snažila zraněným živočichům pomáhat asi devět měsíců.
Unikátní tvar jezera Saimaa vznikl při poslední době ledové. A když led roztál, přišli první obyvatelé. Ještě před nimi však oblast obýval někdo jiný – tuleni.
Podle nových údajů je tuleňů méně, než vědci dřív odhadovali. Starší čísla uváděla asi 800 tisíc kusů. Rozdíl podler autorů projektu souvisí s nepřesnými odhady.
Některá zvířata byla bez kůže a téměř na všech byly patrné stopy po rybářských sítích. Tuleni přitom figurují na červeném seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody.
Ilioholokauaua nebo iliokai – v překladu „pes běhající ve zvlněném moři“ nebo „mořský pes“. To jsou jména, kterými Havajci nazývají ve své původní řeči tulení obyvatele tichomořských ostrovů.
Obě letošní české vědecké výpravy na Antarktidu jsou už zpátky doma. Z ledového kontinentu odvezly například deset metrů krychlových odpadu, který předali v Chile k ekologické likvidaci.
Za jednu službu urazí noční hlídač 35 kilometrů. Nejčasteji kontroluje místa, kde jsou peníze. Některé zloděje ale lákají i zvířata, jednou chtěl třeba někdo ukrást opičky.
V Polsku se objevil návrh střílet tuleně jako škodnou. Snížit jejich počty chce jedna z poslankyň vládní strany Právo a spravedlnost. Tuleni v Baltském moři totiž podle ní mohou za klesající úlovky.
VIDEO UVNITŘ. Divoká zvířata se lidem většinou vyhýbají. Jeden tuleň na jihovýchodě Skotska jako by tohle pravidlo vůbec neznal. V ústí řeky Forth začal šplhat na kajak a překvapil tak skupinu vodáků. Jednomu z nich se celý zážitek podařilo zachytit na video.
Lidská činnost a ubývající ledovce nepřipravují o životní prostor zdaleka jenom lední medvědy. Americká vláda chce na Aljašce začít více chránit také tuleně. Národní úřad pro oceán a atmosféru proto navrhl vytvoření největší světové rezervace pro tuleně kroužkovaného.
Během pátečního rána se tuleni v Zoo Jihlava přestěhovali do většího bazénu. Oprava trvala tři měsíce a trojice tuleňů už se v nové expozici zabydluje. Chovatelé věří, že se dočkají i přírůstků.
Pět set návštěvníků v sobotu oslavilo v ústecké ZOO mezinárodní svátek tuleňů, lachtanů a velryb. Velrybu tam sice nemají, ale ústecká ZOO je jediná v republice, kde mohou návštěvníci vidět lachtany i tuleně zároveň.
ZOO v Ústí nad Labem má od včerejška tři tuleně. K místnímu páru přibyla tulenice Zola z Německa. Všichni se nastěhovali to opraveného bazénu - za milion a půl je teď hlubší, větší a jsou v něm ostrůvky.
Ústecká zoo dnes bude tak trochu slavit. Jednak se tuleni přestěhují do přestavěného bazénu - ten je větší, hlubší a pohodlnější. A také přijede nový přírůstek.
Čína a Kanada uzavřely dohodu o dovozu tuleního masa. Obchod okamžitě vyvolal vlnu protestů, zejména ze strany ochránců zvířat, podle kterých tak Peking podpořil kruté zabíjení těchto živočichů. Upozorňují také na skutečnost, že Evropská unie dovoz tuleních produktů už zakázala.
Čína a Kanada uzavřely dohodu o nákupu tuleního masa. Ottawa tak hledá nové odbytiště poté, co dovoz jakýchkoliv tuleních produktů zakázala Evropská unie. Proti importu ale protestují desítky čínských ochranářských organizací.
Kanada hledá zastání u Světové obchodní organizace kvůli evropskému zákazu obchodu s tuleními výrobky. Ministři zahraničí Unie bez výhrad schválili zákaz prodeje výrobků z tuleňů na evropském trhu. Zákaz velmi citelně zasáhne právě Kanadu, která povoluje lov více než 300 tisíc kusů tuleňů ročně.