Podle prokuratury existuje řada událostí kolem Credit Suisse, které vyžadují vyšetřování. Je potřeba je analyzovat a zjistit, zda nebyly spáchány trestné činy.
Je správné, že zkrachovalou Credit Suisse někdo převezme. Nejhorší zprávou pro ekonomiku vždy bylo, že banka končí a nikdo nepřevezme její klienty, tvrdí ekonom Kysilka.
Credit Suisse doplatila na chybná rozhodnutí manažerů v minulosti ve svém investičním bankovnictví. Vaz jí zlomila až krize důvěry z minulého týdne, kdy klienti začali ve velkém vybírat vklady.
V projektu kryptoměny nazvané Utility Settlement Coin, který vznikl v září roku 2015, se spojilo 14 společností včetně předních bank z Evropy, Spojených států a Japonska.
UBS patří mezi řadu finančních institucí, které americké úřady začaly vyšetřovat kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před finanční krizí z let 2007 až 2009.
Úřady i soudy dávají velkým bankám poslední dobou jednu obří pokutu za druhou. Posledním takovým rozhodnutím je verdikt italského soudu, který včera rozhodl, že skupina mezinárodních bank se při prodeji finančních derivátů městu Milán dopustila zvlášť závažného podvodu.
Za manipulaci s mezibankovní úrokovou sazbou LIBOR zaplatí největší švýcarská banka UBS 1,5 miliardy dolarů (v přepočtu 28,5 miliardy korun). Sankci finanční dům uhradí úřadům ve Spojených státech, Británii a Švýcarsku. Banka se zároveň v této věci přiznala k podvodnému chování.
Za největší defraudaci v britské bankovní historii padl sedmiletý trest. Vysloužil si ho bývalý makléř švýcarské banky UBS Kweku Adoboli, který svého chlebodárce připravil v přepočtu o 45 a půl miliardy korun. Obchodník se zapletl do série riskantních a nekrytých operací, ze kterých nebyla cesta zpátky.
Kvůli krizi se propouští nejen ve státním, ale i v bankovním sektoru. Se zaměstnanci se loučí skoro všechny velké světové banky. Švýcarská UBS oznámila, že propustí 10 tisíc svých zaměstnanců. O místo přijde zhruba každý šestý.
Tajná švýcarská konta jsou trnem v oku mnoha finančním úřadům. Zpravidla na nich bývají nezdaněné, a tudíž ilegální peníze. Německo si opět koupilo cédečko s informacemi o německých klientech, kteří si do Švýcarska ‚uklízejí‘ před úřady své peníze.
Tři největší světové ratingové agentury prověřují švýcarskou banku UBS. Největšímu bankovnímu domu v zemi hrozí snížení ratingu. Příčinou je zpronevěra jednoho z makléřů banky. Podezřelý Kweku Adoboli měl banku neoprávněnými investicemi připravit údajně o dvě miliardy dolarů.