Zástupci řemeslníků se s premiérem dohodli na zavedení praktické výuky na školách. Cílem je zvýšit atraktivitu řemesla. Pomoct má taky obnovení mistrovských zkoušek nebo podpora duálního vzdělávání.
Mladí lidé se teď v Česku rozhodují, jakou si vyberou střední školu. Začíná totiž první kolo přijímacích zkoušek. Největší zájem je stále o gymnázia, lepší šance na trhu práce přitom mají absolventi technických škol nebo učebních oborů. Jenže rodiče své děti do učení posílat nechtějí.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pokračuje v bilančních návštěvách resortů. Dnes se sešel se svým spolustraníkem, ministrem školství Marcelem Chládkem. Probírali například změny ve financování základních a středních škol s ohledem na trh práce. Předseda vlády považuje za důležité také dokončit novelu zákona o vysokých školách.
Řemeslné obory dlouhodobě příliš nelákají, ale přitom lidé s výučním listem mají často na trhu práce velkou šanci na dobré uplatnění. V Plzeňském kraji se letos nabídka učebních oborů rozšíří. Hned dva nové obory cukrář a řezník chce otevřít Střední odborné učiliště v Plané na Tachovsku.
Stipendijní program v Libereckém kraji pomohl na středních školách zachovat řemeslné obory, které by možná už zanikly. O některé obory je dokonce větší zájem. Na Českolipsku jsou dvě školy, kde se mohou děti vyučit řemeslu a pobírat každý měsíc za docházku a pololetně za prospěch peníze.
Gymnázium v Mimoni na Českolipsku chce příští školní rok otevřít nový maturitní obor s názvem Sociální činnost. Vybralo jej, protože je prý pro studenty na Českolipsku perspektivní. Další důvodem pro rozšíření výuky jsou peníze.
Na střední školy, které nabízejí učební obory, se studentům stále moc nechce. Potvrzuje se to i na burze škol, která dnes pokračuje v České Lípě. Odborné školy se proto snaží nalákat studenty na různé výhody a stipendia. Někdy nezabere ani to, že po skončení školy by vyučení řemeslníci bez problémů sehnali práci.
Klatovský kulturní dům dnes hostí tradiční akci Akademie řemesel. Koná se zhruba po dvacáté a jde o jednu z nejucelenějších přehlídek učebních a studijních oborů, které nabízejí školy a učiliště nejen v západočeském regionu.
Víceletá gymnázia a konzervatoře jsou mezi stále nejvyhledávanějšími středními školami. Naopak do učebních oborů hutník, slévač nebo kovář se děti příliš nehrnou. Navíc ze středních škol odcházejí silné populační ročníky, a naopak nastupují ty méně početné. Letos bude na středních školách studovat téměř 410 tisíc dětí, tedy o 19 tisíc méně než loni. Některé obory tak školy vůbec neotevírají.
O české řemeslníky mají zájem firmy z Německa, Švýcarska i Nizozemí. Práci v saském pohraničí nebo v celém Německu nabízela například firma König z Erfurtu.
‚Dívky jsou naše budoucnost‘ - tímto mottem se řídí na vimperské střední škole. Ke studiu technických oborů se zde snaží nalákat co nejvíce příslušnic něžného pohlaví, a dnes zde proto pořádají akci určenou výhradně jim.