Ve skleníku Fata Morgana v pražské botanické zahradě na návštěvníky čekají nové druhy orchidejí. Provoz obnovuje i Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze nebo Centrum architektury a městského plánování.
Uměleckoprůmyslové muzeum dnes zve poprvé a naposled veřejnost do nového Centrálního depozitáře v pražských Stodůlkách. Do netradiční pětipodlažní kruhové budovy muzeum brzy nastěhuje víc než půl milionu sbírkových předmětů. Její stavba trvala dva roky a stála víc než 300 milionů korun.
Pražské Uměleckoprůmyslové muzeum získalo cenné dokumenty o činnosti a životě v ateliéru Františka Drtikola. Podařilo se mu je získat díky výzvě Českého rozhlasu, aby se posluchači pokusili vypátrat ztracené skleněné negativy či dosud neznámé snímky jednoho z nejslavnějších fotografů 20. století.
Uměleckoprůmyslové museum získává do svých sbírek půl tisíce snímků jednoho z nejlepších fotografů 20. století Josefa Koudelky. Mají hodnotu desítek milionů korun a žádné české státní muzeum ani galerie zatím Koudelkovo dílo nevlastní.
V pražských Stodůlkách vznikne do dvou let nová dominanta – válcovitá budova se sklady pro vzácné sbírky Uměleckoprůmyslového muzea. Projekt, který se chystá několik let, by měl stát přibližně 400 milionů korun. Vypsání zakázky na výstavbu depozitářů na konci června schválila vláda Petra Nečase.
Je to několik let, co ministerstvo kultury hrdě ohlásilo, že vzácná budova pražského Uměleckoprůmyslového musea se po více než sto letech své existence konečně dočká opravy. Od té doby posunuje termíny generální rekonstrukce o měsíce a vypadá to, že do slibovaného roku 2016 muzeum nový kabát nezíská.
Pražské Uměleckoprůmyslové muzeum čeká v nejbližších měsících velké stěhování. Část sbírek kubismu přemístí do Domu U Černé Matky Boží a vzácné kolekce secesního umění odsune do Obecního domu. UMPRUM muzeum totiž brzy čeká rekonstrukce a jeho vedení nechce, aby hojně vyhledávané exponáty skončily ukryté v krabicích.
Angličák sice nikam daleko nedojede a nikoho příliš nepovozí, přesto je zaparkovaný ve většině českých domácností. Od druhé poloviny dvacátého století po miniautuře opravdového auta toužila řada dětí a není tomu jinak ani dnes. Největší přehlídku angličáků na světě nabízí nejnovější výstava v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu.
„Vezmi svého angličáka na výstavu!“ zní výzva uměleckoprůmyslového muzea v Praze, která dnes otevře výstavu Angličáci - Matchbox. Podobně rozsáhlá a odborně zpracovaná výstava zatím nemá v Evropě obdoby a je to poprvé, co se tímto fenoménem zabývá specializované muzeum.
Originální kresby k Otčenáši Alfonse Muchy patří českému státu. Vznikly před 113 lety a od té doby patřily různým sběratelům. Až se je Čechošvýcarka Věra Neumannová na sklonku svého života rozhodla darovat České republice. Její zástupci vzácnou Muchovu kolekci předali do správy Uměleckoprůmyslového muzea.
Jeden z nejznámějších fotografů 20. století Josef Koudelka půjčí Česku svá nejlepší díla. Mají hodnotu tří a půl milionu dolarů a lidé je možná už koncem roku uvidí v Praze. Koudelka je chtěl Česku původně darovat, ale zalekl se sporu státu s firmou DIAG HUMAN. Kdyby jeho díla přešla do státních sbírek, už by je nemohl vyvézt do zahraničí na výstavy.
S módními kreacemi slavných i méně známých pražských salonů se můžete seznámit v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Výstava mapuje prostřednictvím jejich tvorby také proměny oblékání v letech 1900 až 1948.
Uměleckoprůmyslové muzeum Praha uvádí novou výstavu společenských šatů druhé poloviny 20. století – Glamour. Její autoři chtějí dokázat, že styl ‘Glamour‘ je užitečný i v dnešní době. Kromě zdobných rób jsou v prostorách Uměleckoprůmyslového muzea vystaveny boty od Diora a kabelky z pařížského domu Lafayette.
Akt Vlna od Františka Drtikola, který někdo před více než dvěma týdny odcizil z Uměleckoprůmyslového muzea, se vrátil zpět. Policistům se vzácný snímek podařilo vypátrat až v Kalifornii. Vedení muzea ho ukázalo novinářům a zároveň přiznalo záměr své sbírky lépe zabezpečit.
Stálá expozice Uměleckoprůmyslového muzea v Praze přišla o jeden ze svých nejvýznamnějších exponátů. Zlodějům se podařilo odcizit vzácnou fotografii Vlna od Františka Drtikola.