Mluvčí UNRWA agentuře AP potvrdila, že byla zasažena budova této agentury OSN v Gaze, uvedla však, že nemá informace o obětech ani o tom, k jakému účelu je budova nyní využívána.
UNRWA podle své mluvčí po dlouhé měsíce neměla kvůli bojům přístup do několika ze svých zařízení. Tvrzení, že rukojmí byli drženi v jejích zařízeních, bere UNRWA podle své mluvčí velmi vážně.
„Jenom v roce 2024 tento úřad poskytl přes 6 milionů zdravotnických konzultací, a to jen v Pásmu Gazy,“ říká pro Český rozhlas mediální koordinátorka Lékařů bez hranic Tereza Wyn Haniaková.
Statisíce civilistů podle humanitárních pracovníků nemají dostatek potravin už řadu měsíců, zatímco v oblasti pokračuje tažení Izraele proti hnutí Hamás.
Šéf UNRWA Philippe Lazzarini uvedl, že kancelář agentury už nelze používat. Izraelská armáda naopak zveřejnila prohlášení, v němž odmítla jakoukoliv odpovědnost za zničení budovy.
„Myslím si, že zákaz přichází ve špatnou dobu. Bez jistoty, že humanitární pomoc bude dál proudit do Pásma Gazy,“ soudí bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček v pořadu Českého rozhlasu Plus.
Američtí činitelé přiznali, že Izrael může mít pravdu v tvrzeních, že někteří zaměstnanci UNRWA měli vazby na palestinské teroristické hnutí Hamás i mohli být zapojeni do jeho útoku na Izrael.