Řada Norů útočníkovo jméno nevyslovuje. „Jeho přáním bylo zůstat slavný na věky věků. Takže říkám, muž, který to provedl. Nebo jen iniciály jeho jména,“ podotýká Bodil Haug.
„Bylo to jen jedno odpoledne v mém životě. Mám mnohem bohatší život. Někdy cítím, že se na to v diskusi zapomíná. To, co jsem dokázal, není dáno jen tím, že jsem přežil útok,“ zdůrazňuje Bjorn.
„Myslím, že mám coby přeživší trochu pocit viny. Já přežila, zatímco spousta ostatních ne,“ přiznává Cecilia. Po útoku se o ni starala maminka. I ta si ale nese bolest, o které potřebuje mluvit.
Exploze ve vládní čtvrti v Oslu, osm mrtvých. Ostrov Utøya, letní tábor vládnoucí Strany práce, 69 mrtvých mladých lidí a dětí. V podcastové sérii Lukáš Houdek mluví s těmi, kteří teror přežili.
Tehdejší solidaritu Norů s rodinami 77 usmrcených znázorňuje 1000 železných růží jako připomínka květin, které obyvatelé této přinášeli dny a týdny před hlavní chrám v zemi.
Psychologické peklo v kontinuálním záběru. Norský režisér Erik Poppe v Utøya, 22. července nechává diváky prožít ukrutných 72 minut teroru po boku vystrašených mladých táborníků.
Norsko vzpomíná na oběti masového vraha Anderse Breivika. Přesně před pěti lety nejprve odpálil bombu v autě před budovou vlády, která zabila osm lidí. Dalších 69 pak postřílel na ostrově Utöya, kde byl letní tábor mladých sociálních demokratů. Na prožité hrůzy nemůžou zapomenout přeživší ani pozůstalí.
Norský ostrov Utoya se stal symbolem jedné z největších tragédií v historii této severské země. Na letní tábor sociálně demokratické Strany práce zaútočil před čtyřmi lety pravicový extremista Anders Breivik a zavraždil tam 69 lidí. Pořadatelé letního kempu ale chtějí, aby ostrov namísto smutných vzpomínek, patřil zase hlavně mladým lidem. A tak je na Utoyu zvou znovu po čtyřleté pauze. Možná proto teď na letní tábor míří největší počet účastníků v jeho historii.
Rok čekali rodiny pozůstalých a vlastně všichni obyvatelé Norska na rozsudek nad mužem, který se změnil obraz celé země. Extremista Anders Breivik, který loni v létě zabil v Oslu a na ostrově Utøya 77 lidí, si před soudem vyslechl svůj verdikt.
Norský extremista Anders Behring Breivik se nebude odvolávat proti rozsudku, který mu za loňské útoky v Oslu a zabití 77 lidí soud vyměřil. Trest 21 let vězení s možností opakovaného prodloužení trestu až do jeho smrti však zároveň odmítl přijmout, protože by tím prý legitimizoval soud, který neuznává.
Norský soud rozhodl, že je Anders Breivik příčetný a je vinen za loňský masakr 77 lidí, za což má jít na 21 let do vězení. Breivik po vynesení rozsudku zamířil zpět na samotku do věznice Ila, severozápadně od hlavního města Osla. Podle průzkumu si však 54 procent Norů myslí, že podmínky ve vězení jsou až příliš luxusní.
Extremista Anders Breivik, který loni v létě zabil v Oslu a na ostrově Utøya 77 lidí, si vyslechl verdikt soudu. Ten jej shledal příčetným a odsoudil ho k trestu 21letého vězení, který může být opakovaně prodlužován až na doživotí. Breivik přivítal verdikt s úsměvem.
Norský sériový vrah Anders Breivik čeká na verdikt. Vyhlášení rozsudku s napětím sledují i příbuzní obětí a lidé, kteří jeho řádění na ostrově Utøya přežili. Pro mnohé z nich se totiž právě dnešním rozhodnutím soud definitivně uzavře nejtěžší část jejich života.
Norsko uctilo minutou ticha památku 77 obětí, které přesně před rokem zabil extremista Anders Breivik. Přestože atentát ohromil celou společnost a vedl k přísnějším bezpečnostním opatřením, Norsko chce dále zůstat otevřené. Například budovu parlamentu nehlídá více policistů než před rokem a stejné je to i v ulicích hlavního města.
Celé Norsko si dnes připomíná hrůzné události z loňského července. Při teroristické akci extremisty Anderse Breivika tam zahynulo 77 lidí. 8 z nich zemřelo při výbuchu v centru Osla, dalších 69 bylo zastřeleno na ostrově Utöya.
Anders Breivik bude dnes a v pondělí vysvětlovat svou loňskou střelbu na ostrově Utøya. Dosavadní výpovědi podle obžaloby jasně ukazují na stav jeho mysli. Státní zástupci si však ještě nerozmysleli, zda chtějí Breivika vykreslit jako nemocného muže, který patří do léčebny nebo vraha, který je za své činy zodpovědný.
3:59
|Ondřej Bouda, Martin Hromádka, Mirko Kašpar|Zprávy ze světa
V norském Oslu začal dlouho očekávaný proces s teroristou Andersem Breivikem. Zpovídat se bude z pumového atentátu v Oslu i ze střelby na ostrově Utøya. Jeho řádění padlo 22. července za oběť 77 lidí a další stovky byly zraněny. Breivikovi za terorismus hrozí až 21 let vězení.
2:59
|Emira Holmeyová, Tomáš Sniegoň, Martin Hromádka, Marína Dvořáková|Zprávy ze světa
Dánské divadlo Caféteatret v Kodani se chystá v létě uvést dramatizaci manifestu norského teroristy Anderse Breivika. To vyvolává ostré reakce v Norsku i v samotném Dánsku. Breivik svůj manifest o 1500 stranách zveřejnil na internetu těsně před útoky v Oslu a na ostrově Utöya, při kterých zemřelo 77 lidí.
Norský atentátník Anders Behring Breivik opustí totální izolaci, ve které ho soudy drží od zatčení na ostrově Utöya, kde v červenci postřílel 69 lidí. Dalších 8 zabil bombou nastraženou v autě před vládními budovami v Oslu. Pro vězně ovšem změna podmínek vazby nebude patrná.
Francouzská oděvní společnost Lacoste (lakost) nechce,aby norský masový vrah Anders Breivik oblékal její značku. S touto žádostí se obrátila i na norskou policii.
Měsíc po teroristickém útoku Anderse Breivika v Norsku končí oficiální část vzpomínkových akcí. Třídenní truchlení v Oslu završil ceremoniál, kterého se zúčastnili jak pozůstalí, tak i královská rodina, politici a záchranáři, kteří zasahovali na ostrově Utöya.
Norský atentátník Anders Breivik se znovu vrátil na místo svého krvavého řádění. Tentokrát ho ale na ostrov Utoya dopravila policie. Důvodem byla rekonstrukce jeho zločinu, během které měl na rukou i nohou pouta, přivázán byl i na laně. Ostrov, kde strávil 8 hodin, byl hermaticky uzavřený. Postaralo se o to šest policejních člunů i vrtulník.
Norové drží smutek. Řádění šíleného útočníka v metropoli Oslu a na nedalekém ostrově Utöya si vyžádalo nejméně 92 mrtvých. Úřady navíc stále pohřešují několik dalších osob. Ve vodě kolem Utöyi proto po případných dalších obětech záchranáři pátrají. Strůjce obou atentátů policie zadržela a vyslýchá ho. Hovoří o něm jako o křesťanském fundamentalistovi. Zajištěný se už přiznal, že střílel.