O víkendu budou padat další teplotní rekordy. Slunce může popálit kůži
Letní sílu bude mít víkendové sluníčko a očekávají se další teplotní rekordy. Podle meteorologů by mělo být až 29 stupňů Celsia. O tři stupně méně naměřili v Klementinu v roce 1800 a 1866. Slunečné počasí ale představuje riziko popálení kůže.
Teploty by o víkendu měly podle Českého hydrometeorologického ústavu znovu atakovat tropickou třicítku. Mírné ochlazení a hlavně déšť přinese až polovina příštího týdne.
„Během včerejšího dne byly teplotní rekordy překonány přibližně na 70 procentech stanic a očekáváme, že jak během dnešního dne, tak i během neděle budou překonány už na většině našeho území. Teploty by totiž měly být oproti pátku ještě vyšší,“ říká meteorolog Jan Šrámek.
O počasí během nadcházejícího víkendu mluvila ve vysílání Radiožurnálu Naděžda Hávová
Včerejší teplotní rekord z roku 1800, kdy v pražském Klementinu naměřili 27,9 stupňů Celsia, překonán nebyl, chyběla k tomu ovšem pouhá desetina stupně. Ale o pár kilometrů dál, také v centru Prahy - na Karlově - naměřili 30,5 stupně. Včera to bylo vůbec nejteplejší místo v republice.
Podle meteoroložky Marie Odstrčilové bude dnes teplotní rekord v pražském Klementinu jistě pokořen.
„Dnes je hodnota klementinského rekordu docela nízká - 25,9 stupně z roku 1866 - to bude dnes určitě překročeno. A vypadá to, že i zítra, protože pro zítřek je to 28,6 stupně z roku 1800. Takže ty teplotní rekordy jsou více než 200 let staré,“ uvedla Odstrčilová.
Meteoroložka Marie Odstrčilová slibuje teplotní rekordy na dnešní i zítřejší den
Přestože i ranní teploty byly vysoké, kolem 16 nebo 17 stupňů, na Jizerce v Jizerských horách mrzlo. Teplota tam spadla na -1 stupeň. A pokud vás to netáhne k vodě, ale na lyže, zamiřte do Krkonoš. Vleky dnes ještě pojedou na Horních Mísečkách a může to být zajímavý zážitek.
Na horách má totiž odpoledne být kolem 22 stupňů Celsia a také tam bude svítit slunce.
Před sluncem je nutné se chránit
Sluneční paprsky představují riziko popálení kůže. Přestože je působení UV záření potřebné k přeměně vitamínu D v kůži v jeho aktivní formu, má řadu nežádoucích účinků: spáleniny, stárnutí kůže ale i zvýšené riziko vzniku zhoubného nádoru kůže.
Podle dermatoložky Jany Herzogové je teď po zimě slunce pro naši kůži nebezpečnější než v létě. Lidé, kteří se na slunci běžně nepohybují, se nyní spálí dvakrát až třikrát rychleji než v letních měsících. Záleží také na tom, jaký typ kůže máme.
Na nebezpečí, která představuje jarní slunce, jsme se ptali dermatoložky profesorky Jany Herzogové
„Osoby, které se nikdy neopálí a vždycky se spálí, by se slunci neměly vystavovat prakticky vůbec. Naopak tmavším typům kůže sluníčko tolik nevadí. Nedá se to paušalizovat. Ale asi bych mohla říci, že kolem poledne, když půjdeme na intenzivní slunce, se průměrný člověk v Čechách může spálit už za 20 minut,“ varovala profesorka Herzogová.
Během víkendu by si na sluneční paprsky měli dávat pozor hlavně návštěvníci hor. Tam, kde ještě zůstal sníh, bude mít UV index velmi vysoké až extrémních hodnoty.
Při pobytu na přímém slunci by lidé měli mít sluneční brýle, pokrývky hlavy a krémy s ochranným faktorem. „Doporučuje se užívat faktory 30 a vyšší, pokud nemáme to štěstí a nepatříme mezi ty hodně tmavé typy,“ uvedla dermatoložka.
Meteorologové upozorňují, že velmi teplé počasí může zatěžovat hlavně lidi s nemocemi srdce a dýchacími problémy.
O víkendu také pozor na klíšťata
Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu dosahuje v sobotu aktivita klíšťat stupně osm, v neděli a v pondělí stoupne až na stupeň devět z desítistupňové škály.
Ministerstvo zdravotnictví proto doporučuje používat při pobytu v přírodě repelenty a prohlížet oděv i tělo.
Lidé by si neměli sedat ani lehat v porostech. Vyhnout by se dle doporučení úřadu měli také křovinám, zejména na okraji lesa, vodních toků a listnatého mlází. Vhodné je oblečení z hladké světlé látky.
Od klíšťat totiž hrozí borelioza a zánět mozku.
A ještě jedno úskalí přináší nynější horké a suché počasí: zvýšené nebezpečí vzniku požárů. Výstraha zatím platí pro Jihomoravský kraj, ale nebezpečí požárů se podle meteoroložky Marie Odstrčilové aktuálně zvýšilo i v Ústeckém kraji.