V reakci na varšavské povstání říšský vůdce Adolf Hitler vydal rozkaz, podle kterého měli být všichni obyvatelé města povražděni a město srovnané se zemí.
Povstalci chtěli německé okupanty vytlačit z hlavního města ještě před příchodem rudé armády. I přes nedostatek zbraní, munice a jídla bojovali 63 dní.
„Ženy mohly být část týdne pežetkami, tedy že pracovaly v polních kuchyních. Pak ale taky nosily zprávy a vyráběly ruční granáty. Chtěli jsme zkrátka narušit stereotyp,“ vypráví kurátorka.
V Polsku si ve středu připomněli 80. výročí začátku povstání ve varšavském ghettu. Z jeho účastníků už dnes nikdo nežije. A rychle ubývá i pamětníků holokaustu.
Během povstání v roce 1943 přišly o život tisíce Židů; Rotem mnohým obyvatelům ghetta pomohl uprchnout kanalizací. Premiér Benjamin Netanjahu řekl, že Rotemův příběh s Izraelci zůstane navždy.
Před 74 lety vypuklo varšavské povstání, většinu polské metropole při něm nacisté zničili. Představy Poláků o předválečné Varšavě teď ožívají v surrealistických akvarelech malíře Tytuse Brzozowského.
Firma, která v Polsku vyrábí a prodává energetické nápoje, takřka učebnicově marketingově přestřelila. Na Instagramu se na výročí varšavského povstání objevil prostředníček s červenou mašlí.
Polský fotbalový celek bude vyšetřován UEFA za transparent, který vytvořili jeho fanoušci během zápasu 3. předkola Ligy mistrů. Připomínal výročí Varšavského povstání.
Obřím transparentem přes celou tribunu upozornili fanoušci fotbalového klubu Legia Varšava na 73. výročí varšavského povstání. Vytvořili obraz nacistického vojáka, který drží pistoli u hlavy chlapce.