Podle likvidátora Jana Malého, který insolvenční návrh za firmu podal, nedisponuje společnost příjmem, ze kterého by mohla pohledávky splácet. Přitom ale neustále narůstá dluh o úroky z prodlení.
Důvodem žádosti je i to, že věřitelé budou do 15. dubna rozhodovat o restrukturalizačním plánu, který jim firma minulý týden předložila. Výroba ve většině provozů stojí od loňského prosince.
Všeobecné moratorium, které chrání hutní podnik Liberty Ostrava před věřiteli, potrvá do 21. března. Krajský soud došel k závěru, že nejsou splněny zákonné podmínky pro jeho zrušení.
Podle výkonné ředitelky České asociace věřitelů Kolářové je fixní srážka potřebná. „Věřitelé jsou naprosto zoufalí,“ říká. „Fixní srážka to nevyřeší,“ oponuje právnička Pavla Aschermannová.
Státní pojišťovna EGAP ručila ostravské firmě za úvěr od německé pobočky banky Greensill Bank. EGAP zaplatil pohledávku 60,8 milionu eur, v přepočtu asi 1,5 miliardy korun a stala se tak věřitelem.
Ministerstvo také navrhuje zrušit podmínku, že dlužník musí splatit alespoň třicet procent dluhu, aby byl po pěti letech od zbývajících dluhů osvobozen.
Příčiny problémů FTX vznikly před několika měsíci. Šéf této kryptoměnové burzy totiž podle Reuters převedl nejméně čtyři miliardy dolarů do společnosti Alameda, aby firmu podpořil po sérii ztrát.
Stíhání zahájili policisté minulý týden. Obviněným hrozí kvůli tomu, že údajně způsobili škodu velkého rozsahu, tři až osm let vězení. Všech osm obviněných stíhá policie na svobodě.
Ministerstvo chystá změny v exekucích. Dlužník by měl mít pouze jednoho exekutora podle principu „první bere všechno“. Věřitelé by exekutorovi museli povinně zaplatit paušální zálohu.
Řečtí vyjednávači a zástupci mezinárodních věřitelů začali údajně sepisovat návrh dohody o čerpání dalších peněz. Agentuře Reuters to řekl nejmenovaný představitel řecké vlády. Zpráva zvýšila index aténské burzy a posílila euro. Evropská komise ale uvedla, že obě strany ještě nejsou ve vyjednávání tak daleko, aby mohly pracovat na konečné dohodě.
Kauzu exministra průmyslu Martina Kocourka dnes projedná Nejvyšší soud. Řešit bude stížnost na porušení zákona, kterou podal Kocourkův stranický kolega z ODS, ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Kocourek čelí obvinění z poškozování věřitele, a to kvůli 16 milionům korun, které zatajil při rozvodu.
Lidé netuší, kam si mohou jít stěžovat na protiprávní jednání lichvářů ani kde najít právní radu. Vyplývá to z průzkumu, který zpracovala agentura GfK na popud projektu Navigátor bezpečného úvěru. Lichva je sice definována v trestním zákoníku, přesto je obtížné určit, kdy se jí poskytovatel úvěru dopouští.
Na výměnu řeckých dluhopisů přistoupili jejich všichni zásadní držitelé. Dvanáct klíčových subjektů oznámilo, že přijmou nové dluhopisy Evropského fondu finanční stability a odpustí Řecku část dluhu. Mezi jinými oznámily svou účast německé banky Deutsche Bank a Commerzbank, francouzská BNP Paribas anebo řecká národní banka. Čas na registraci k výměně vyprší tento čtvrtek.
Americký Kongres by měl co nejrychleji zvýšit limit vlády pro zadlužení. Vyzval k tomu šéf americké centrální banky Ben Bernanke. Jinak podle něj hrozí prohloubení hospodářské krize.
Městský soud dnes zveřejní všechny přihlášené pohledávky loterijní společnosti Sazka. Podle nejnovějších údajů je věřitelů 1620 a domáhají se více než 23 miliard korun.
Tahanice kolem loterijní společnosti Sazka nekončí. Poté, co se podnik dohodl s největším věřitelem Radovanem Vítkem a domluvil se na pomoci od společností Penta a E-Invest, přitvrzuje hru další věřitel.
Loterijní společnost Sazka by měla dnes odtajnit, jaké plány má se závazky vůči Radovanu Vítkovi. Ten za Sazkou drží pohledávky v hodnotě téměř jedné a půl miliardy korun. Část z nich bude v pondělí 30 dní po splatnosti, což je jednou z podmínek pro to, aby na firmu mohl být podán insolvenční návrh.
Stát se už nebude podílet na splácení dluhů po lyžařském šampionátu, který se konal v Liberci. Vláda dnes vzala na vědomí návrh ministra školství, který počítá s tím, že peníze ze státní pokladny na vyrovnání pohledávek nepůjdou. Organizační tým šampionátu v čele s Kateřinou Neumannovou za sebou nechal dluhy ve výši sto osmi milionů korun. Věřitelé by měli po organizátorech podle doporučení kabinetu vymáhat peníze soudně.
Česká spořitelna nebude členem věřitelského výboru, který bude řídit konkurz OP Prostějov. S definitivní platností tak dnes rozhodl Vrchní soud v Olomouci.
Stát je připravený vrátit věřitelům část dluhů z loňského lyžařského šampionátu v Liberci. Dluh činí 108 milionů korun. Stát věřitelům vrátí DPH z těchto nezaplacených smluv.
V Brně se už několik hodin jedná o budoucnosti Oděvního podniku Prostějov. Firmě stále hrozí konkurz. Věřitelé před soudem ale zatím o jeho osudu nerozhodli.
Vedení prostějovského Oděvního podniku se nepodařilo zajistit dostatek financí na další provoz. Právě peníze měly pomoci při pokračování reorganizace firmy. Management se proto vzdává práva na sestavení reorganizačního plánu. OP se zároveň obrátil na Krajský soud v Brně se žádostí, aby požádal věřitele o stanovisko, jestli mají zájem tento plán vytvořit.
|Zbyněk Zykmund, Lenka Rafaelová, Miroslav Panuška|Ekonomika
Nízkonákladovým aeroliniím SkyEurope přiznal bratislavský okresní soud ochranu před věřiteli. Společnost se pro tento krok rozhodla sama, aby její vedení získalo čas na restrukturalizaci a jednání s investory. Podle mluvčího SkyEurope Tomáše Kiky budou aerolinky dál létat a pasažéři by neměli nic poznat: