Dluh narůstá, ale společnost nemá žádné příjmy. Likvidátor firmy Salia Group navrhuje její konkurz

  • Městský soud v Praze dostal na stůl návrh na insolvenci firmy Salia Group SE, která je už osmým rokem předmětem vyšetřování elitních detektivů z Národní centrály proti organizovanému zločinu.
  • Firma, která před rokem vstoupila do likvidace, byla podle policistů součástí promyšleného podvodu, kterým se podařilo z lidí vylákat stovky milionů korun.
  • Podle likvidátora Jana Malého, který insolvenční návrh za firmu podal, nedisponuje společnost příjmem, ze kterého by mohla pohledávky, které stále narůstají o úroky a sankce, splácet. Proto podle něj přišel čas na konkurz.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Webové stránky společnosti Salia Group

Někdejší webové stránky firmy Salia Group. Lákala na investice s vysokými výnosy, podle kriminalistů šlo ale o podvod | Zdroj: Printscreen

Stovky poškozených klientů a škoda v řádech stovek milionů korun. To je kauza firem Saving Funds a Salia Group, které nabízely lidem údajně výhodné zhodnocení jejich spořicích vkladů a investic. Že je něco v nepořádku, zjistili klienti v roce 2016, kdy je firmy přestaly vyplácet. Veškeré účty následně zmrazila policie, která na nich zadržela přes 200 milionů korun.

Kauza Saving Funds a Salia Group

O kauze firem Saving Funds a Salia Group server iROZHLAS.cz informoval již v roce 2017 – tehdy policejní dokumenty hovořily o 3500 lidech a 160 firmách, které měly Saving Funds a Salia Group připravit o stovky milionů korun.

Reportérovi serveru iROZHLAS.cz se tehdy povedlo vyzpovídat také dosavadního člena vedení likvidované Salia Group SE Michala Kostovčíka. Ten v rozhovoru odmítl, že by firmy jednaly protizákonně a s cílem kohokoliv poškodit.

Vyšetřování případu se táhne už osm let a stále není u konce. „Mohu pouze uvést, že uvedenou věcí se stále zabývá náš útvar – věc je ve stadiu vyšetřování. Více informací poskytovat nebudeme,“ uvedl neurčitě mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Policie už v roce 2021 avizovala, že poškozené klienty vyplatí ze zadržených peněz. Teď přichází čas i pro šestici zbylých věřitelů za likvidovanou firmou Salia Group SE.

Jak totiž vyplývá z insolvenčního návrhu, který mají server iROZHLAS.cz a Radiožurnál k dispozici, likvidátor firmy Jan Malý dospěl k názoru, že jsou splněny podmínky, za jakých je možné její konkurz vyhlásit, a podal k Městskému soudu v Praze insolvenční návrh (jeho celé znění přikládáme na konci článku). Samosoudce Daniel Hovorka už určil také asistenta soudce a soudní úřednici, aby provedli další potřebné úkony v řízení.

Nemá žádné příjmy

Důvody pro insolvenci Salia Group SE její likvidátor Jan Malý v návrhu postupně vyjmenovává.

'Škoda 400 milionů, tisíce okradených'. Policie podezírá známého tanečníka, že řídí pyramidovou hru

Číst článek

„S ohledem na nucenou likvidaci dlužníka, skutečnost, že dlužník likvidátorovi neposkytuje jakoukoli součinnost, skutečnost, že dlužník v současné chvíli nevyvíjí podnikatelskou činnost, na základě které by získal finanční prostředky ke splacení svých závazků, které nadále narůstají o úroky z prodlení a sankční ujednání...“ popisuje v návrhu Malý, proč se pro konkurz rozhodl.

Zároveň podotýká, že prakticky veškeré aktuální finanční prostředky, kterými společnost disponuje, jsou na jejím bankovním účtu. Její pohledávku za slovenskou společností PQV, která dosahuje hodnoty několika desítek milionů, vymoci likvidátor neumí. 

„Majetek dlužníka činí jednak částku ve výši 1 099 263,41 Kč, kterou má k dispozici na bankovním účtu, dále částku ve výši 35 395,2 Kč, která činí zajištěné finanční prostředky, které má Policie ČR dlužníku vrátit, dále částku ve výši cca 30 432 000 Kč, která tvoří pohledávku dlužníka za společností PQV s.r.o. a osobní automobil, jehož stav není likvidátorovi znám, proto nemůže určit ani jeho přibližnou hodnotu,“ píše Malý v návrhu.

Část insolvenčního návrhu, kde likvidátor Jan Malý vysvětluje důvody pro návrh na insolvenci firmy Salia Group SE | Zdroj: Insolvenční rejstřík

Za firmou je šest věřitelů – mezi nimi i Městský soud v Praze, Allianz Pojišťovna či Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) – a celkový dluh dosahující téměř dvou milionů korun. Největším věřitelem společnosti je František Loskot s částkou 1,344 milionu korun. Server iROZHLAS.cz jeho reakci stále shání.

Varování z ČNB

Podvod, jak policie jednání firem označuje, stojí z velké části na společnosti Saving Funds Limited se sídlem na Novém Zélandu. Podle policejního dokumentu, do kterého redakce nahlédla, stály za firmou dvě ústřední postavy – Michal Kostovčík, který figuruje i jako člen představenstva Salia Group SE, a podnikatel Petr Šumbera, který podle policie vymyslel názvy jednotlivých finančních produktů a také veškeré smluvní podmínky.

Tisíce okradených, stamilionová škoda? 'Pyramidovou hru neřídím,' brání se tanečník Kostovčík

Číst článek

Finanční produkty, jakési spořící účty, slibovaly lidem podle typu a délky uzavřeného kontraktu různě atraktivní zhodnocení vložených peněz, nejméně však sedm procent ročně. Když si pak klient takový účet založil, mohl své peníze zároveň převádět a investovat do produktů Salia Group. Konkrétně do jejích akcií. Podle policie v hodnotě několika set euro, jejichž zhodnocení se lišilo podle výše vkladu a aktuálního nastavení.

Salia Group pak sama měla mít u Saving Funds podúčet, na který investovali klienti a ze kterého je měla firma vyplácet.

Jak ale už dříve informoval server iROZHLAS.cz, podle policie byly všechny nabízené finanční produkty společností bezcenné a k reálnému zhodnocování vkladů nedocházelo. Orgány činné v trestním řízení v dokumentech mluví o takzvané pyramidové hře, tedy obchodním modelu, ve kterém zisky z nákupu finančních produktů závisí pouze na příchodu nových klientů, kteří do firmy investují. Reálně na tomto modelu ale vydělávají jen jeho organizátoři.

Printscreen dnes již nefungující webové stránky, která lákala nové klienty Saving Funds | Zdroj: Printscreen

V roce 2013 a 2017 před oběma firmami varovala také Česká národní banka (ČNB) s tím, že provádí finanční operace, ke kterým nezískaly od ČNB patřičná povolení. „Činnost společností Savings Funds a Salia Group vykazuje znaky neoprávněného přijímání vkladů od veřejnosti, neoprávněného poskytování platebních služeb a neoprávněného shromažďování peněžních prostředků od veřejnosti,“ stojí v tiskové zpávě banky.

Člen představenstva někdejší Salia Group Michal Kostovčík ale už dříve jakékoliv nekalé úmysly odmítl. „Policií jsem kontaktován byl, nicméně rozhodně necítím, že bych se osobně měl dopustit čehokoliv protiprávního, a všechny dokumenty prokazující tuto skutečnost jsem doložil,“ vysvětlil před sedmi lety reportérovi iROZHLAS.cz.

Přečtěte si celé znění insolvenčního návrhu:

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme