Vysoká intenzita proudu elektřiny v drátěných hraničních zátarasech nebyla vynálezem komunistů, používali je už nacisté ve stěnách kolem koncentračních táborů.
Ve vykonstruovaném procesu bylo obžalováno celkem 13 lidí. Spolu s Horákovou komunisté v pankrácké věznici 27. června 1950 popravili oběšením i Jana Buchala, Oldřicha Pecla a Záviše Kalandru.
Po únoru 1948 byl Šváb dál povyšován, až se v září 1950 stal náměstkem ministra národní bezpečnosti. S jeho působením v bezpečnostních složkách je spojeno využívání nezákonných vyšetřovacích postup.
Komunistický převrat uvrhl Československo na více než 40 let do totality a izolace. Krátce po únorovém převratu komunisté začali tvrdě pronásledovat své skutečné i domnělé politické odpůrce.
„Nejhorší to bylo, když jsme šli z té Nerudovky. Skleslí, schlíplí, beze slova. My jsme vůbec nevěděli, co k tomu říct. A když jsme pak slyšeli Gottwalda v rádiu, to byl konec.“
Po únoru 1948 komunistický režim stavěl vysoké pece a ocelárny, rozorával meze a likvidoval živnostníky. Československo brzy začalo za vyspělými zeměmi zaostávat.
Cena za doručení dopisu může být různá. Zatímco pošta obvykle inkasuje pár korun, Vilém Šindelka z Brna zaplatil 17 nejkrásnějšími roky života. Dopis totiž nesl krátce po Vítězném únoru z Rakouska.
Pochod vysokoškoláků k Pražskému hradu byl před sedmdesáti lety jediným veřejným protestem proti komunistickému puči. Proti demonstrantům tehdy zasáhly bezpečnostní síly a pochod rozehnaly.
Studentský pochod, který se odehrál před 70 lety a který potlačila bezpečnost, si v neděli v pražské Nerudově ulici připomněli jeho účastníci, studenti, akademici i politici.
„Právě se vracím z Hradu od prezidenta republiky.“ Legendární věta, která nemůže chybět při žádné připomínce nešťastného rozuzlení vládní krize z února 1948.
Před 68 lety se v tehdejším Československu dostali k moci komunisté, kteří v zemi nastolili totalitní režim. Éra, kterou takzvaný Vítězný únor odstartoval a jejíž součástí byly i popravy, věznění či jiné represe oponentů, trvala čtyři desítky let. Oběti totalitního režimu připomene dnes několik pietních akcí. Tradiční připomínka bude u památníku obětí komunistického režimu v Praze na Újezdě nebo u pamětní desky, která je na budově Senátu.
Před 65 lety, přesně 24. února 1948, ochromila Československo generální stávka. Stala se jedním z hlavních nástrojů komunistické strany k převzetí moci v zemi. Taktika nátlaku, zastrašování a ozbrojování lidových milicí komunistům nakonec vyšla a svůj puč dovršili 25. února. Málokdo ale tušil, jaké hrůzy přinesou nejbližší měsíce a roky. V Praze dnes lidé vzpomenou na oběti komunistického teroru.