Policie případ původně odložila loni v listopadu. Trestní oznámení kvůli tendru podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky za 401 milion korun označoval za předraženou.
Policisté případ údajné korupce v souvislosti s výběrem auditora mýtného systému odložili koncem února. Server iROZHLAS.cz nyní získal protokol, v němž svůj postup zdůvodňují.
„Policejní orgán tuto věc odložil. Dospěl k závěru, že nejde o podezření ze spáchání trestného činu,“ řekl Aktuálně.cz Jan Lelek, vedoucí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1.
Důvod zrušení s odkazem na neveřejnost přípravného řízení neuvedl. Janoušek obvinění odmítá, podle něj je absurdní, důkazně nepodložené a založené výlučně na tvrzeních bývalého ministra dopravy.
„Věc byla policejním orgánem odložena,“ uvedl státní zástupce Marek Bodlák. Odložení případu ale ještě prověří státní zastupitelství. „Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán,“ řekl.
Obviněným je podle zdrojů Radiožurnálu advokát Martin Janoušek, který údajně nabídl 1,5 milionu korun bývalému ministrovi dopravy Vladimíru Kremlíkovi.
Výběrové řízení bylo na pozici vyhlášeno poprvé, dosud nového předsedu vybírali politici. Současný předseda úřadu Petr Rafaj rezignoval k 1. prosinci, premiér Babiš (ANO) vyhlásil výběrové řízení.
Kárná žaloba chybně uvádí jako termín schůzky leden a jako lokalitu „blíže nezjištěné místo v prostorách restaurace“. Oba se ale sešli 1. února v restauraci Lebeda ve Špindlerově Mlýně.
Česká advokátní komora (ČAK) v žalobě uvedla, že Kremlík nezákonně zasáhl do soukromí jiného člověka a že porušil etický kodex vyplývající ze zákona o advokacii.
Česká advokátní komora se neúspěšně pokoušela „smířit“ exministra dopravy Vladimíra Kremlíka a právníka Martina Janouška, kterého exministr nařkl z korupce kvůli zakázce spojené s výběrem mýta.
Státní dopravce České dráhy utratil podle Radiožurnálu od roku 2015 celkem 112 272 840 korun za reklamu, marketing a propagaci u mediální skupiny Mafra, která spadá do svěřenského fondu Babiše.
Antimonopolní úřad se nezabývá cenou za systém elektronických známek. Dohlíží pouze na to, aby byla zachována pravidla hospodářské soutěže a nikdo nebyl znevýhodněn.
Poslanci ze sněmovního hospodářského výboru budou řešit, proč státní dopravce České dráhy utratil přes 112 milionů za reklamu a marketing u mediální skupiny Mafra.
Vladimír Kremlík, bývalý ministr dopravy za hnutí ANO, přišel s novou verzí příběhu o financování svého bytu: 8,59 milionu korun jeho rodině půjčil advokát Gabriel Achour.
Na advokátní komoru se obrátil právník Martin Janoušek, kterého bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) z korupční nabídky nařkl. Kremlíkův případ prověřuje také protimafiánská centrála.
Původní cena zakázky byla 401 milionů. Cendis navíc převezme i roli supervizora mýta za 27 milionů korun, což je o 188 milionů méně než v původní podobě zakázky.
Dopravní expert a bývalý předseda dozorčí rady Českých drah Petr Moos tvrdí, že pokud by Kremlíkova slova byla pravdivá, šlo by o zcela nestandardní situaci a střet zájmů.
Původní zakázka, která byla zrušena, měla stát přibližně 401 milionů korun. Skupina dobrovolníků o posledním lednovém víkendu tak vyvinula informační systém zadarmo.
Podle Pavla Žáčka (ODS) neporušila Bezpečnostní informační služba v souvislosti se zakázkou na elektronické dálniční známky zákon, nepřipravovala plošné sledování.
Případ vyšetřuje protimafiánská centrála, která na něm spolupracuje s kolegy z BIS. Kremlík podle serveru Seznam Zprávy dostal od právníka Martina Janouška nabídku úplatku 1,5 milionu korun.
Co všechno víme o kauze bývalého ministra dopravy Kremlíka? Jak souvisí údajný úplatek za kontrolu nad zakázkou o auditora mýtného systému s jeho lednovým odvoláním z funkce?
Exministr dopravy Vladimír Kremlík údajně dostal před Vánocemi nabídku úplatku 1,5 milionu korun. Nabídnout mu ji měl kvůli zakázce na auditora mýtného systému právník Martin Janoušek.