Právník Janoušek exministra Kremlíka neuplácel. Policie případ se souhlasem žalobců odložila
Případ údajné korupce v souvislosti s výběrem auditora mýtného systému skončil. Bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík tvrdil, že mu advokát Martin Janoušek nabídl úplatek 1,5 milionu korun. Policie ale případ ve druhé polovině února odložila a nyní to potvrdilo i dozorující státní zastupitelství, informoval v pátek server Aktuálně.cz.
„Policejní orgán tuto věc odložil. Dospěl k závěru, že nejde o podezření ze spáchání trestného činu,“ řekl Aktuálně.cz Jan Lelek, vedoucí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1, který případ dozorovalo.
Státní zástupce zrušil stíhání advokáta Janouška z Kremlíkovy kauzy. Policie případ znovu prověří
Číst článek
Policie o odložení případu rozhodla už v polovině února a státní zástupce nyní jejich rozhodnutí potvrdil. „Dozorový státní zástupce přezkoumal toto usnesení policejního orgánu na podkladě spisového materiálu a akceptoval jej,“ dodal Lelek.
Sám Janoušek označil celý případ za provokaci ze strany bývalého ministra. „Bohužel díky covidu a omezením trvalo rok, než orgány činné v trestním řízení dospěly k tomu, že věc se nestala. V rámci šetření bylo konstatováno, že tvrzení a jednání pana Kremlíka jsou nevěrohodná a rovněž např. to, že k údajnému činu chyběl i motiv,“ reagoval na rozhodnutí policie Janouškův právní zástupce Lukáš Trojan.
Kremlík se odmítl k rozhodnutí policie vyjádřit. „Postupy orgánů činných v trestním řízení nekomentuji,“ sdělil serveru iROZHLAS.cz.
Kauza údajného úplatku
Kremlík skončil ve funkci ministra dopravy koncem ledna. Krátce potom přišly Seznam Zprávy se zjištěním, že mu kvůli zakázce na auditora mýtného systému nabídl právník Martin Janoušek úplatek 1,5 milionu korun.
Janoušek měl podle tvrzení samotného exministra chtít, aby dohled nad výběrem mýtného na dálnicích zůstal společnosti CGI a nebyl svěřen státní firmě Cendis.
Policie obvinila advokáta Janouška, že nabídl úplatek exministru Kremlíkovi. Mělo jít o 1,5 milionu korun
Číst článek
Kremlík měl údajnou korupční nabídku dostat před Vánocemi, ohlásil to ale až po třech týdnech. V polovině ledna se rozhodl podle svých slov informovat šéfa Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku. Korupci musí veřejní funkcionáři stejně jako všichni ostatní ohlašovat ze zákona.
1. února pak údajně pozval Janouška na schůzku, kde se ho na údajný dříve nabídnutý úplatek vyptával, a přitom měl vědět, že novináři si budou setkání skrytě nahrávat. Záznam se pak objevil na serveru Seznam Zprávy krátce poté, co Kremlíka odvolal premiér Andrej Babiš (ANO) kvůli předražené zakázce na elektronické dálniční známky. Kvůli tomuto setkání podala Česká advokátní komora na Kremlíka kárnou žalobu.
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili Janouška loni 10. listopadu. O bezmála dva měsíce později ale státní zastupitelství obvinění zrušilo. „Bylo konstatováno, že Vladimír Kremlík jednal nestandardně, jeho vyjádření byla protichůdná a vzájemně si odporující,” popsal tehdy Trojan
„Co se týká nahrávky setkání Vladimíra Kremlíka a našeho klienta, na té nebylo nalezeno nic, co by mohlo implikovat nezákonné jednání našeho klienta,” dodal.
Problematický tendr
Špatné datum i místo. Kárná žaloba na exministra Kremlíka obsahuje chybné údaje
Číst článek
Výběr auditora mýta provázela řada problémů, problematický byl i průběh veřejné soutěže, v níž ministerstvo dopravy supervizora nového mýta vybírala. Zvítězila v ní společnost CGI, která byla kontrolorem mýta i v předchozích letech. Uspěla s nabídkou 210 milionů korun za deset let
Tendr však napadla u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) firma Kapsch, která se rovněž ucházela o pozici auditora systému. V létě 2019 soutěž nejprve zrušil antimonopolní úřad, jeho tehdejší předseda Petr Rafaj však nakonec námitky Kapsche zamítl. I přesto se CGI nakonec supervizorem nestala.
Nový ministr dopravy Karel Havlíček v únoru krátce po svém nástupu do funkce zakázku zrušil a kontrolu mýta nakonec svěřil státnímu podniku Cendis. Odůvodnil to úsporou desítek milionů korun.