Sjezdovka vypadá jako velké staveniště. Uprostřed je bagr a hloubí brázdu pro rozvody na umělé zasněžování. „Vedení je dlouhé asi tři kilometry, ale roury měníme postupně každý rok,“ uvádí Procházka.
Přibylo rodičů, kteří dětem nedokážou zaplatit školní lyžařský výcvik. Někde pojede na hory výrazně méně dětí, jinde stavy doplní žáky z jiných tříd, a jsou i školy, které pobyty zrušily úplně.
Slovenští poslanci se přou o lyžařské vleky. Před hlasováním o nových zákonech před nimi nečekaně přistál návrh na snížení daní pro sportovní střediska. Platit by měl pouze po dobu zimní sezony.
„Loni jsme měli cenu za kilowatthodinu asi 1,20 koruny. Letos jsme museli podepsat spot, to znamená, že nárůst je více než dvacetinásobný,“ říká Karel Klapač z Harusova kopce.
Na umělé zasněžování používají provozovatelé sjezdovek obvykle vodu z okolních potoků. Musí k tomu ale mít příslušné povolení a neodebírat víc, než kolik mají schváleno vodoprávním úřadem.
Změny v klimatu se projevují ve všech částech světa, i v rakouských Alpách. Tamní ledovce přišly za posledních 160 let o víc než polovinu své plochy. Kvůli tomu jsou tenčí, a tedy tmavší a zranitelnější. A tají o to rychleji. Vědci hledají přesnou příčinu, vlekaři jsou vyzbrojeni desítkami tisíc sněžných děl a také kuriózními argumenty. Ovčí trus ve třech tisících metrech nad mořem prý dokazuje, že oteplování v Alpách není historicky žádnou novinkou.
Zimní sezóna skončila a na řadě je kontrola lanovek, vleků, zasněžovací techniky a strojů. Rolbaři a vlekaři mění potřebné díly a vše připravují na letní uskladnění tak, aby před začátkem další zimní sezóny měli vše nachystané.
Dostatek sněhu, který v únoru napadl na tuzemských horách, zachránil letošní lyžařskou sezonu. Podle Asociace horských středisek byla návštěvnost jen o tři procenta nižší než před dvěma lety, a tržby dokonce stouply o jedno procento. Propad tržeb z loňské sezony se tak nekonal.
V Česku je přes 700 lanovek a vleků. Škola, na které se budoucí lanovkáři mohou důkladně připravit, je zde ale pouze jedna, a to ve Vrchlabí. Maturitu studenti skládají třeba z výroby a úpravy sněhu, opravy strojů a řízení saní. Musí ale umět i dobře lyžovat nebo ovládat základy zdravovědy. V Evropě jsou školy tohoto typu už pouze tři.
Vlekaři v krkonošské Rokytnici nad Jizerou takový nedostatek sněhu a tak špatnou zimní sezonu, jako byla ta letošní, nepamatují nejméně osm let. Do tamního skiareálu přijelo mnohem méně návštěvníků než loni. Menší tržby donutily provozovatele areálu k propouštění lidí a k snižování platů.
Nemalé komplikace provázejí církevní restituce na severu Moravy. Katolická církev dostala zpátky zatím jen minimum majetku. Podle ní postupuje státní podnik Lesy České republiky liknavě.
Začátek roku na českých horách se nese ve znamení nezájmu lyžařů. Jejich počet na přelomu roku oproti stejnému období loni klesl až o čtvrtinu. Na horách není téměř žádný přírodní sníh a vlekaři kvůli nadprůměrným teplotám nemůžou sjezdovky uměle zasněžovat.
Za vydařený považují tento víkend provozovatelé lyžařských středisek v Libereckém kraji. Například Ještěd navštívilo zhruba 6500 lyžařů a asi 4000 krkonošské středisko v Rokytnici nad Jizerou. Mrazivé počasí navíc dovolovalo opět zapnout sněhová děla.
Špičkově upravit tratě je často mnohahodinovou záležitostí. Jen si zkuste spočítat všechny ty komplikace, výkyvy teplot, nedostatek sněhu nebo jeho přívaly a do toho všeho, jako v posledních dnech, velmi silný vítr. Jak vypadá večerní služba z kabiny rolby na jedné z krkonošských sjezdovek?