Co se píše v pondělním tisku? Podle Hospodářských novin zvažuje ministerstvo financí zrušení státní podpory stavebního spoření. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Klesající poptávka po nemovitostech snižuje ceny starších bytů, píše deník E15. A v řadě českých obcí zdraží podle deníku Právo vodné a stočné. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Podle údajů Českého statistického úřadu zdražilo především bydlení. Nájemné bylo v říjnu o 3,5 procenta dražší než před rokem, vodné a stočné zdražilo o 5,5 procenta.
Praha zdraží nájemné ve svých obecních bytech, píše deník E15. A ceny vodného a stočného se příští rok budou v řadě měst dvakrát měnit. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Nájemné v září meziročně zdražilo o 3,8 procenta, vodné a stočné o 2,6 procenta, elektřina téměř o deset procent a více se platilo i za zemní plyn, teplo a teplou vodu.
Sněmovna i přes nesouhlas opozice přehlasovala senátní veto a stvrdila vládní novelu zákona o EET, která tyto změny přináší. Nyní ji dostane k podpisu prezident.
Odboráři spolu s provozovateli kanalizační sítě chtějí, aby ministerstvo životního prostředí přepracovalo novelu zákona o vodách. Podle nich přinese zvýšení poplatků za vodné a stočné v průměru o 17 procent. Novela by se měla projednat nejdřív na tripartitě, přeje si předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Ministr Brabec čísla odborů zpochybnil, nejsou pro ně podklady, řekl. Zopakoval, že bez shody v koalici je připraven záměr stáhnout.
Vodné a stočné v České republice letos zdraží v průměru o 2 až 2,5 procenta. Ceny zvýší hlavně ty společnosti, které postavily nové kanalizace a čistírny odpadních vod. Průměrně stojí kubík vody 85 korun, mezi jednotlivými regiony ale zůstávají velké rozdíly.
Lidé v Benešově nad Černou zaplatí o pět korun více za vodu. Zvýšení vodného a stočného bylo nutné proto, aby si obec mohla vzít dotaci na budování nové čistírny odpadních vod. Ta bude stát 12 milionů korun.
Domácnosti ve Středočeském kraji si v letošním roce připlatí za vodu i teplo. Vodné a stočné podraží skoro v celém Středočeském kraji, a to o dvě až čtyři procenta.
Ostrava odkoupí od společnosti RPG byty přes padesát kilometrů vodovodního a kanalizačního potrubí. A to za symbolickou jednu korunu. Magistrát tak chce srovnat srovnat cenu vodného a stočného pro všechny obyvatele města.
Vodné a stočné na Chrudimsku v příštím roce nezdraží. Metr krychlový bude opět za 75 korun a na stejné úrovni zůstane i pevná roční složka, tedy dva tisíce korun na vodoměr. Jak vysvětluje ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Chrudim Josef Hrad, ke změnám pevné složky ceny dojde jen u větších odběratelů.
Cena vody na Táborsku už nebude stoupat tak rychle jako v uplynulých letech. Vyplývá to z analýzy hospodaření Vodárenské společnosti Táborsko, která vodou zásobuje Planou nad Lužnicí, Sezimovo Ústí a Tábor. O tomto souměstí se před časem psalo jako o jednom z nejdražších míst v republice. Bylo to v souvislosti se zdražením vody, jejíž cena se vyšplhala zhruba na sto korun za kubík.
Česko loni potvrdilo dlouhodobější pokles spotřeby vody. Průměrný Čech průměrně spotřeboval téměř 134 litrů denně, tedy o dva litry méně než před rokem.
Poplatky za vodu jsou v České republice čím dál vyšší. Například Severočeská vodárenská společnost chce za vodu z vodovodní sítě i za odpadní vody odvedené kanalizací, tedy za vodné i stočné, letos téměř 89 korun za kubík. Lidé ve Velemíně na Litoměřicku však mají tyto poplatky téměř dvakrát nižší. Obec má totiž vlastní vodárenskou síť.
Od nového roku si lidé sáhnou hlouběji do kapsy. Podražila energie, voda a teplo, ale i svoz komunálního odpadu. Zhruba v každém větším středočeském městě je dražší především vodné a stočné.
Voda může v Česku výrazně podražit. Hrozí totiž, že Evropská unie nepošle 40 miliard korun na obnovu vodárenské sítě, a tak ji budou muset zaplatit spotřebitelé ve vyšším vodném a stočném. Podle Evropské komise je vodárenství špatně regulované a není jasné, jestli evropské peníze nejdou do investic, které by měly platit ze svého soukromé vodárenské firmy.
Kvůli zádrhelu, který nastal ohledně dotací Evropské unie na modernizaci tuzemských čističek odpadních vod by mohly v některých městech České republiky až na několik let podstatně zdražit dodávky vody. Evropská komise má pochybnosti ve více než 40 projektech, kde zakázku dostala soukromá firma bez řádné soutěže.