Voda v Česku může kvůli špatným smlouvám výrazně podražit
Voda může v Česku výrazně podražit. Hrozí totiž, že Evropská unie nepošle 40 miliard korun na obnovu vodárenské sítě, a tak ji budou muset zaplatit spotřebitelé ve vyšším vodném a stočném. Podle Evropské komise je vodárenství špatně regulované a není jasné, jestli evropské peníze nejdou do investic, které by měly platit ze svého soukromé vodárenské firmy.
Pokud se dohled nad dotacemi nezlepší, peníze na investiční projekty v letech 2014 až 2020 Česká republika nedostane. Problém je v tom, že se české úřady na způsobu regulace odvětví nedokážou domluvit. Oblast vodárenství totiž spadá pod několik ministerstev najednou. To by ale se dalo snadno vyřešit, pokud by se o vodárenství staralo jedno ministerstvo.
Evropská komise chce, aby to byla nějaká nezávislá instituce, uvažuje se třeba o přesunu pravomocí pod Energetický regulační úřad. Ten se tomu nebrání, jeho šéfka Alena Vitásková se už nechala slyšet, že úřad je k tomu připraven a má k tomu jako regulátor dalších síťových odvětví , tedy plynu a elektřiny, všechny předpoklady.
Vodné a stočné v Česku může kvůli špatným smlouvám mezi městy a ministerstvy podražit
Rozpor je ale mezi ministerstvy. Ministerstvo životního prostředí je údajně pro, podle ministerstva zemědělství je současný systém dostačující a ministerstvo financí se bojí vyšších nákladů. Alena Vitásková ale tvrdí, že shrnutí všech pravomocí z pěti ministerstev pod jeden úřad bude levnější než stávající systém.
A jak by měl vodárenský regulátor fungovat? Problém je v tom, že při privatizaci uzavřely obce a města často pro sebe nevýhodné smlouvy, a tak je docela běžné, že vlastní zastaralé potrubní sítě, do kterých je třeba investovat spoustu peněz na rekonstrukci, ale výroba a distribuce vody se dostaly do rukou soukromých firem, které na ni vydělávají. Náklady jsou tak na straně vlastníků, obcí a měst, které mohou získat peníze na opravy jedině zdražením vody pro spotřebitele.
Regulátor by to měl hlídat - regulovat jak samotnou cenu, její vytváření, tak případný nepřiměřený zisk firem. Měl by tlačit majitele do obnovy. A jako nezávislý úřad by si do toho neměl nechat mluvit politiky. Ti třeba drží ceny uměle nízko, aby si nepopudili voliče, a vodárenská síť se rozpadá.