Vojáci dál cvičí v Libavé na pozemcích města, podle obyvatel by měli platit nájem
Zbavit se nepotřebných pozemků a ušetřit za jejich údržbu. To byl jeden z cílů zmenšení vojenských újezdů v Česku. Už po pěti měsících se ale ukazuje, že tato změna omezila například výcvik vojáků na Libavé na Olomoucku. Vojáci tak přišli o několik důležitých lokalit. Armáda ale potíže odmítá a zcivilněným obcím za ně žádné nájemné platit nechce.
Na nově zřízený úřad ve Městě Libavá pravidelně přicházejí spojaři, dělostřelci, výsadkáři nebo také průzkumníci z Opavy. Všichni přitom žádají o to samé – povolení, že mohou cvičit na civilních pozemcích města.
„Každý měsíc evidujeme žádost od armády, aby si zde vojáci mohli seskočit nebo si na našich plochách postavit nějaké zařízení, aby výcvik mohl plynule probíhat,“ říká nezávislá starostka Libavé Štěpánka Tichá.
Libavá je pro vojáky malá. Armáda výcvikový prostor počátkem roku zmenšila kvůli úsporám, rozhodnutí však omezilo výcvik vojáků. Reportáž Lenky Kratochvílové
Například průzkumníci z Opavy stojí především o pastviny na Šibeničním vrchu a na Zlatné, které používají jako výsadkové plochy.
„Z hlediska toho, že hledáme ideální prostor pro výsadek z letounu Casa, tak jsou tyto dva prostory opravdu nejlepší. Žádný jiný takový na Libavé není,“ potvrzuje mluvčí opavských průzkumníků Petr Šiler.
Paní Jarmila si stejně jako mnoho dalších obyvatel Města Libavá myslí, že by armáda měla městu za výcvik na jejich pozemcích platit nájem. „Protože už jsme civilní sektor. A tak jako každý druhý platí, tak by měli i oni,“ říká.
Ministerstvo obrany ale jakékoliv potíže s výcvikem odmítá. „Optimalizace vojenského újezdu Libavá se na výcviku nijak neprojevila. Žádné pozemky si ale nepronajímáme, ani pronajímat nebudeme,“ popsal mluvčí ministerstva Petr Medek.
Za zcivilnění Libavé už česká armáda zaplatila více než 150 milionů korun. Další má ještě investovat.
„Optimalizace vojenského újezdu Libavá nebyla šťastným krokem, a to s důsledkem na obyvatele i na armádu. Případným problémům, které teď nastávají, se ale nedivím. Olomoucký kraj na to upozorňoval už před dvěma, třemi lety,“ hodnotí sociálnědemokratický hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.
„V tomhle směru to je absolutně nedomyšleno,“ dodává k tomu starostka Města Libavá Štěpánka Tichá.