Zóny volného obchodu fungují v Číně od roku 2013 a jsou řešením hlavně z pohledu zaměstnanosti, protože v nich pracují stovky tisíc lidí. Většina z nich je na bohatém, východním pobřeží.
Spojené státy se v sobotu na setkání ministrů financí a centrálních bankéřů skupiny 20 největších ekonomik světa (G20) snažily naklonit si Evropu a Japonsko nabídkou dohody o volném obchodu.
Evropská unie podepsala s Japonskem dosud největší dohodu o volném obchodu. Dohoda, která odstraní téměř všechna cla ve vzájemném obchodu, pokrývá zhruba třetinu globálního hrubého domácího produktu.
Summity G7 dlouhá léta působily trochu nudně - o víkendovém setkání v Kanadě to ale rozhodně neplatí. Osobní útoky pokračují i poté, co se premiéři a prezidenti G7 v sobotu rozešli.
Americký prezident Donald Trump požádal své obchodní poradce, aby prozkoumali možnost návratu Spojených států k dohodě o volném obchodu s názvem Transpacifické partnerství.
Skupina velkých světových ekonomik G20 se v závěrečném komuniké ze summitu v Hamburku přihlásila k volnému obchodu. Devatenáct členů se rovněž vyslovilo i pro rychlé naplnění klimatických cílů.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se ve středu vyslovil proti redukování Evropské unie na pouhou zónu volného obchodu. Při středečním představení takzvané bílé knihy komise v plénu Evropského parlamentu v Bruselu to ale připustil jako jeden z pěti možných scénářů budoucího rozvoje EU do roku 2025.
Evropský parlament schválil obchodní dohodu mezi Evropskou unií a Kanadou známou pod zkratkou CETA. Smlouvu, která usnadňuje obchod a investice, podpořila většina poslanců nejsilnějších klubů lidovců a socialistů. Platit začne po ratifikaci národními parlamenty.
Zatím nejambicióznější dohodou o volném obchodu mezi Evropskou unií a třetí zemí má být smlouva CETA s Kanadou. Její návrh dnes schválial vláda. Českým firmám by mohla přinést řadu nových příležitostí. Spotřebitelům dokonce nižší ceny některých výrobků. Podle kritiků ale může třeba zhoršit kvalitu zboží, například potravin.
Nejvyspělejší státy světa se na summitu v čínském Chang-čou shodly na podpoře hospodářského růstu. Země tomu přizpůsobí své rozpočtové i měnové politiky a podpoří i rozvoj volného obchodu. Na slabý hospodářský růst a výrazné zpomalení obchodu upozornily Mezinárodní měnový fond i Světová obchodní organizace.
Jednání o smlouvě o volném obchodu mezi Evropskou Unií a Spojenými státy pokračují, popírají zástupci Unie slova německého vicekancléře. Sigmar Gabriel totiž o víkendu prohlásil, že rozhovory o tzv. TTIP v podstatě zkrachovala. Mluvčí Evropské komise naopak novinářům řekl, že se začíná rýsovat finální dohoda smlouvy. Českému rozhlasu to potvrdila i eurokomisařka pro spravedlnost a rovnost pohlaví Věra Jourová z hnutí ANO.
Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná dohoda s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) by měla odstranit některé zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě.
Státy Evropské unie opět podpořily uzavření obchodní dohody se Spojenými státy, zvané TTIP. V Bruselu se na tom shodli ministři zemí osmadvacítky zodpovědní za obchod. Dohoda o volném obchodu by mohla zemím EU podle Evropské komise přinést ročně desítky miliard eur. Řada aktivistů je ale proti, smlouva prý může oslabit evropské standardy např. v oblasti bezpečnosti potravin.
Po více než ročním odkladu se dnes Evropská unie a Ukrajina začnou plně řídit podmínkami vzájemné dohody o volném obchodu. Smlouva, která usnadní ukrajinským firmám přístup na rozsáhlý evropský trh a evropským společnostem na trh ukrajinský, ruší většinu celních bariér.
Státy Evropské unie opět podpořily uzavření dohody o volném obchodu (TTIP) se Spojenými státy. Jeho podobu teď s Američany z pověření zemí unie dojednává Evropská komise. Ministři průmyslu se v Bruselu shodli, že by chtěli smlouvu dojednat před koncem mandátu současného amerického prezidenta Baracka Obamy, tedy do ledna roku 2017.
Plánovaná dohoda o volném obchodu mezi Spojenými státy a zeměmi Evropské unie podle Evropské komise nijak nepovede ke snížení ochrany pracujících nebo životního prostředí v Evropě. Komise to uvedla poté, co dnes zveřejnila svůj návrh kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji.
Detaily chystané dohody o volném obchodě mezi Evropskou unií a USA dopoledne představí ve sněmovně čeští europoslanci. Chtějí vysvětlit, jak přesně se dohoda projeví v praxi. O smlouvě diskutují zástupci Evropské komise s americkou stranou od loňského roku.
Evropský parlament je pro uzavření dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Smlouva zvaná TTIP by se stala největší obchodní dohodou na světě. Podle zastánců přinese nová pracovní místa i rychlejší růst ekonomiky. Odpůrci varují před zhoršením kvality potravin nebo snížením sociální ochrany v Evropě.
Ve Spojených státech v těchto dnech hledá nová odbytiště pro české potraviny mise vedená ministrem zemědělství Marianem Jurečkou. Česko v tuto chvíli více zboží dováží, Jurečka ale věří, že se export českých firem může postupem času podařit zvýšit. Cestu ke stovkám milionů potenciálních zákazníků by měla pomoci otevřít i dohoda o volném obchodu, kterou se snaží dojednat Spojené státy a Evropská unie.
Česká republika podporuje uzavření rozsáhlé smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Po jednání v Bruselu to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Takzvané Transatlantické obchodní partnerství přitom často čelí kritice – nejen kvůli složitému vyjednávání, ale také kvůli obavám z možných změn.
Čínská vláda chce přitáhnout zahraniční investory do nové zóny volného obchodu. Otevírá ji v přístavu Šanghaj. Speciálními pobídkami a výhodami chce odlákat podnikatele svým konkurentům v Hongkongu a Tchaj-wanu.
Evropská unie a Spojené státy začaly oficiálně vyjednávat o uzavření dohody o zóně volného obchodu. Podle některých ekonomů budou ale dopady takové smlouvy na českou ekonomiku na hranici statistické chyby.
Island jako první evropský stát podepsal dohodu o volném obchodu s Čínou. Rozmachem ekonomických vztahů s Pekingem chce Reykjavík urychlit oživení vlastní ekonomiky, která v roce 2008 kvůli bankovní krizi zkolabovala. Island si od dohody slibuje zvýšení vývozu, ale také zlevnění mnoha dovážených produktů, například z čínského lodního průmyslu.