Chystaná dohoda o volném obchodu mezi EU a USA nesníží ochranu pracujících, slibuje Brusel

Plánovaná dohoda o volném obchodu mezi Spojenými státy a zeměmi Evropské unie podle Evropské komise nijak nepovede ke snížení ochrany pracujících nebo životního prostředí v Evropě. Komise to uvedla poté, co dnes zveřejnila svůj návrh kapitoly o obchodu a udržitelném rozvoji.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plánovaná dohoda o volném obchodu mezi USA a EU podle Evropské komise nepovede ke snížení ochrany pracujících (Ilustrační foto)

Plánovaná dohoda o volném obchodu mezi USA a EU podle Evropské komise nepovede ke snížení ochrany pracujících (Ilustrační foto) | Foto: European Commission Audiovisual service

Podle Cecilie Malmströmové, eurokomisařky pro obchod, by měli Evropané a Američané slíbit i to, že budou v rámci globálního obchodu společně pracovat na zlepšení ochrany pracujících i v jiných částech světa.

„Navrhujeme, aby se obě strany jasně přihlásily k základním standardům Mezinárodní organizace práce, jako je svoboda sdružování v odborech, kolektivní vyjednávání, zákaz nucené práce, práce dětí a diskriminace na pracovišti,“ popsala.

Dohoda TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership) je navrhovaná smlouva o volném obchodu mezi USA a EU. Má být obdobou již existující Dohody o pacifickém partnerství, kterou má USA s asijskými zeměmi. Jednat se o TTIP začalo už v roce 2013.

Evropská komise o obchodní dohodě se Spojenými státy, takzvané TTIP, vyjednává z pověření členských zemí Evropské unie.

Podle zastánců přinese smlouva, která by se stala největší obchodní dohodou na světě, nová pracovní místa i rychlejší růst ekonomiky. Odpůrci varují před zhoršením kvality potravin nebo snížením sociální ochrany v Evropě.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme