„Je to šest roků od chladnokrevné vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Slovensko se tehdy stalo jinou zemí,“ zaznělo mimo jiné na pietním shromáždění v Bratislavě.
Do kin přišel dokument Kuciak: Vražda novináře. „Není o tom, jestli je Marián Kočner vinen. Ten film je o politické situaci na Slovensku a o tom, co všechno ta vražda odkryla,“ říká Matt Sarnecki.
Policie pachatele zatkla ve středu odpoledne, potvrdil místní šerif John Mina. Keith Melvin Moses byl obviněn z vraždy v případě první střelby a očekává se, že bude obviněn i v dalších případech.
Bin Salmán je faktickým vládcem své země a nově také premiérem, což by mu mělo zajistit imunitu, uvedla administrativa podle článku deníku The Guardian.
Karaivaze, který se jako novinář zabýval kriminalitou, zavraždili v pátek odpoledne nedaleko jeho domu. Podle výsledků pitvy ho zasáhlo deset střel, z nichž poslední dvě byly mířeny do hlavy.
Útoky na novináře jsou v Řecku relativně vzácné. V roce 2010 byl v Aténách zastřelen Sokratis Jolias. K jeho vraždě se přihlásila krajně levicová skupina, policie ale pachatele dodnes nevypátrala.
Tělo čtyřiačtyřicetiletého Julia Valdivii, který se soustředil právě na činnost místních násilných gangů, byl nalezen v odlehlém okrese Tezonapa asi 100 kilometrů od Veracruzu.
Podle Denníku N se zmíněný důkaz týká analýzy dat z mobilu jedné z obžalovaných. Soud tak bude muset rozhodnout, zda případ vrátí do fáze dokazování nebo návrh prokuratury odmítne a vynese rozsudek.
Slovenský soud ve čtvrtek přijal obžalobu na všechny čtyři obviněné v případu loňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Hlavní líčení začne 13. ledna.
„Policie právě zadržela a obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta,“ uvedl ukrajinský ministr vnitra. Výsledky vyšetřování označil za „senzační a šokující“.
Ve středu týž server MaltaToday uvedl, že Fenech obvinil z podílu na zosnování vraždy novinářky bývalého šéfa úřadu maltské vlády Keitha Schembriho, což ale úřady zatím nepotvrdily.
Byznysmen Yorgen Fenech, který byl donedávna šéfem energetické společnosti Electrogas, byl poprvé zatčen ve středu. Policie jej zadržela ve chvíli, kdy chtěl z Malty odplout na své lodi.
Rada Evropy uvedla, že neschopnost najít ty, kdo za atentátem stojí, vyvolává pochybnosti o respektování zákonů. Maltským úřadům dala lhůtu do 26. září k zahájení veřejného vyšetřování.
Podle statistik organizace jde už sedmého novináře, který letos v Afghánistánu přišel o život. Mezi zabitými novináři je i bývalá televizní reportérka a aktivistka za ženská práva Mína Mangalová.
Santiago Enríquez vyučoval jazyky původních mexických obyvatel a hájil jejich práva. Byl zakladatelem lokální rozhlasové stanice El Cafetal, v jejímž vysílání často kritizoval místní úřady.
„Jeho vražda spustila reakci, jakou nikdo nečekal. Říká se, že šlo o protesty srovnatelné s těmi z roku 1989. Byly ale podle všeho ještě masovější,“ říká slovenský novinář Arpád Soltézs.
Policie v jihoslovenském Kolárovu našla v řece Váh část pistole, kterou mohl být loni v únoru zavražděn novinář Ján Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová.
Text usnesení, o kterém budou poslanci hlasovat ve čtvrtek, se týká především Malty. Zpráva zdůrazňuje, že vražda Caruanové Galiziové, Kuciaka a jeho snoubenky vyvolala obavy mezi novináři v celé EU.
„Důvodem byla novinářská činnost,“ řekl prokurátor k vraždě Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Od vraždy na Slovensku uplynul 21. února rok.
Politkovská, Baburová a Ščekočichin – nejznámější ze 6 zavražděných zaměstnanců ruského deníku Novaja gazeta. Práci redaktorů sledoval měsíce režisér Askold Kurov, v Praze představil dokument Novaja.
Před rokem poznamenala obec Štiavnik na severu Slovenska tragédie. Tamního rodáka Jána Kuciaka někdo zavraždil. Zpravodajka Českého rozhlasu navštívila po roce Kuciakovy rodiče.
Vražda Jána Kuciaka, útoky na afghánské reportéry, střelba v redakci amerického deníku, ale i smrt Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu. V roce 2018 zemřelo kvůli své práci přes 50 novinářů.