Policejní mluvčí Lenka Ivanová v tiskové zprávě napsala, že zadržený muž na internetu nabízel návod na zhotovení výbušnin z volně dostupných zdrojů, jakož i výrobu jedů a chemických zbraní.
„Dnes můžeme říct, že továrna výrazně přispěla k motorizaci Polska. A to díky Fiatu 126p, který v ní také vyráběli a který se stal symbolem velké kulturní změny v Polsku.“
Francie připravuje těžbu lithia, které je nezbytné pro výrobu baterek do elektrických aut. Proti těžbě ale protestují asociace na ochranu životního prostředí.
Česko si objednalo osmikolovou verzi houfnice, která je vyzbrojená vyšším počtem dělostřeleckých granátů a je lépe obrněná než šestikolový model. Do kontraktu jsou ze 40 procent zapojené české firmy.
Za vznikem dnes ikonického nástroje stojí Karl Elsener. Sestavil ho poprvé v roce 1884, první velký úspěch ale přišel až o 13 let později. Tehdy nechal Elsener svůj nůž patentovat a nabídl ho armádě.
Společnost Qucomhaps Holdings irského podnikatele Williama Jamese Harkina rozjela arbitráž proti České republice. Po státu požaduje „stovky milionů amerických dolarů“.
Boeing čelí propadu výroby nejprodávanějšího letounu 737 MAX po incidentu, kdy se jednomu z letounů za letu odtrhla část trupu. Do toho 33 000 zaměstnanců v USA stávkuje kvůli mzdám.
Akciová společnost očekává vytvoření desítek nových pracovních míst. Explosia zároveň posiluje spolupráci s chemičkou Synthesia, klíčovým dodavatelem nitrocelulózy.
Pyrotechnici nebudou až do odpalu s pumou nijak manipulovat, ale vytvoří kolem ní „sarkofág“ složený ze zhruba čtyř stovek pytlů, z nichž každý obsahuje jeden metr krychlový písku.
Ve městě je už několik takových závodů, za tímto ale stojí jednička v oboru, tchajwanská společnost TSMC, která vyrábí čipy například pro společnosti Apple a NVIDIA.
Ředitel poradenské společnosti AlixPartners Alexandre Marian očekává, že čínské firmy budou v Evropě dál expandovat. Potřebují obejít místní cla, aby se vyhnuly snížení zisku nebo zdražení svých aut.
Přípravu programu 168 hodin provázely stále častější vnitroredakční spory o obsah a zpracování reportáží. Dlouholetá moderátorka a dramaturgyně pořadu Nora Fridrichová v České televizi zůstane.
„Materiál vyžaduje, dalo by se říct, extrémní podmínky pro průtok, teplotu, výkonnost chlazení… jsou nedosažitelné běžnými stroji,“ vysvětluje způsob zpracování recyklátu zakladatel start-upu 3DDen.
Ochota vlády jednat o finanční pobídce pro investici americké firmy onsemi do další výroby čipů v Rožnově pod Radhoštěm byla klíčová. Uhradit má vícenáklady oproti podmínkám v jiných zemích.
„Už teď si onsemi chce začít vychovávat lidi, které bude za pár let potřebovat. Management je v tomto velmi optimistický,“ přibližuje ekonomická analytička Českého rozhlasu Jana Klímová.
Americký výrobce polovodičů onsemi rozšíří výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. S vládou teď bude jednat o investičních pobídkách.
Část českého průmyslu, jako je výroba aut a strojírenství, je silně závislá na dovozu surovin a materiálů z Číny. Nová studie popisuje krizové scénáře dopadů obchodních a vojenských válek na firmy.
Emmanuel Macron v projevu na pařížské Sorbonně mluvil o prioritách své evropské politiky před červnovými eurovolbami. EU se podle něj musí zbavit obranné závislosti na USA a zesílit vazby na Británii.
Odpadlý kus letadla za letu, mrtvý whistleblower a vyšetřování Federálního úřadu pro letectví. To všechno spojuje jméno výrobce dopravních letadel Boeing.
Produkce motorových vozidel ve srovnání s loňským únorem vzrostla o 9,2 procenta. „Tento výsledek byl částečně ovlivněn nižší srovnávací základnou z loňského února,“ podotkl Radek Matějka.
Evropská komise vyčlení 500 milionů pro zbrojaře.„Výroba bude v maximální míře sloužit k zásobování Ukrajiny. Ale určitě nám nebude stačit k doplnění chybějících zásob evropských zemí,“ soudí Kraus.
„Průmysl nebyl připraven na to, aby dokázal rychle zareagovat a vyprodukovat takové množství munice,“ řekl v pořadu Českého rozhlasu Plus Peníze a vliv předseda správní rady STV Group David Hác.
Ačkoliv výroba tuzemských zbrojovek má v ekonomice jen malý podíl, srovnatelný například se zemědělstvím, válka na Ukrajině přinesla nebývalý boom. Týká se i společnosti STV Group.
„Záleží to opravdu na dělostřelecké munici, protože v její výrobě Rusko získává významný náskok, díky čemuž si připisuje postupy na bojišti,“ řekl činitel Severoatlantické aliance.