„Pokud někdo přepravuje zvířata přes den, musí zabezpečit dostatek vody a měl by se vyvarovat tomu, aby jel přes místa, kde hrozí kolony,“ říká Semerád z veterinární správy.
Na zvýšené riziko vzniku požárů upozornil Český hydrometeorologický úřad především ve středních a severozápadních Čechách. Teploty budou atakovat 37 stupňů, v polovině týdne se má mírně ochladit.
Hranici takzvaného supertropického dne, tedy 35 stupňů, naměřilo ve čtvrtek celkem šest stanic, přičemž všechny se nacházejí v Jihomoravském kraji. Blížily se jí ale i teploty ve středních Čechách.
Mezinárodní fotbalová asociace FIFA nebere riziko extrémně vysokých teplot dostatečně vážně, myslí si Peter Crisp z environmentální organizace Fossil Free Football.
Ve čtvrtek bude ještě oblačno až polojasno s přeháňkami a teploty by neměly přesáhnout 20 stupňů Celsia, pak začne do Česka proudit teplý a vlhký vzduch od jihozápadu až jihu.
První tropický den v Česku přišel již v dubnu, vysoké teploty pokračují i v září. Podle Ondráše Přibyly bude nynější léto z pohledu roku 2050 patřit k těm chladnějším.
Denní maxima překonalo sedmnáct stanic, většina z nich se nacházela na Moravě a ve Slezsku. Nejvyšší teplotu naměřili meteorologové ve Strážnici na jižní Moravě.
Vlna veder přišla do Pákistánu o víkendu. Úřady se snaží obyvatelstvu pomoci zřizováním speciálních center, kde si například děti hrají v kašnách, aby se ochladily.
Nejchladnějším dnem týdne bude asi pondělí, Český hydrometeorologický ústav očekává nejvyšší denní teploty mezi 22 až 26 stupni. V úterý se už mohou teploty dostat na 29 stupňů.
Místní pobočka americké Národní meteorologické služby (NWS) na sociální síti X sdílela příspěvek, podle kterého se v přilehlém městě Henderson vozovka zahřála až na 72 stupňů Celsia.
Loňská zima byla výjimečná svými teplotními rekordy. „Významně se na tom podílel jev El Niño. Spekuluje se o tom, zdali nemůže mít vliv i výbuch sopky Hunga Tonga,“ říká hydrolog Jan Daňhelka.
Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před bouřkami a větrem platí pro Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský kraj od čtvrtečních 22.00 do pátečních 3.00.
Od 15.00 do půlnoci platí varování před silnými bouřkami pro kraje Olomoucký, Moravskoslezský, Zlínský, Jihomoravský a část Vysočiny. Hrozí i ojedinělé záplavy, které mohou zatopit například sklepy.
„V noci bude bouřková činnost postupně slábnout, ale během zítřejšího odpoledne se mohou bouřky opět objevovat, hlavně v okolí hor a kopců,“ uvádí Český hydrometeorologický ústav.
„I krátkodobé vystavení může být nepříjemné – můžeme slzet, kašlat, bolet nás hlava,“ popisuje vedoucí oddělení kvality ovzduší brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Jáchym Brzezina.
Obyvatel vesnice Kiotari, která byla evakuována v sobotu, francouzskému deníku Le Monde popsal chaos. „Každý se snažil zachránit. Brali jsme turisty k sobě domů, protože nic nebylo zorganizované.“
Každé sucho je specifické, to letošní přišlo velmi rychle už na začátku léta. Během několika týdnů začaly klesat stavy podzemních vod a zároveň byla velmi nízká zásoba vody v půdě, popisuje odborník.
Rekordní teploty naměřili také například v Číně (52,2 stupně), ještě o stupeň více bylo v americkém Údolí smrti v Kalifornii, odkud pochází i světový teplotní rekord 56,7 stupně z roku 1913.
Česko zažilo dosud nejteplejší den letošního roku. Teplotní maxima pro 15. červenec v sobotu zaznamenala stovka ze zhruba 160 dlouhodobě měřících stanic.
Víkend s rekordně vysokými teplotami kolem 40 stupňů čeká obyvatele jihozápadu USA. Italské úřady vydaly nejvyšší stupeň výstrahy před vysokými teplotami v patnácti městech.