Jih Spojených států čelí extrémním vedrům. Teploty překračují 40 stupňů a lámou rekordy
Jih Spojených států zasáhla extrémní vedra, která od Kalifornie po Floridu lámou rekordy a vystavují miliony lidí teplotám okolo 40 stupňů Celsia. Ve čtvrtek hodnoty v obydlených oblastech šplhaly až ke 45 stupňům a v pátek se nebezpečně teplé počasí očekává v zónách s nad 20 milionů obyvatel, uvádí americký tisk. Ve městě Phoenix muselo kvůli přehřátí organismu do nemocnice několik lidí, kteří čekali na vystoupení exprezidenta Donalda Trumpa.
Jak podotkla agentura AP, vedro nastoupilo dva týdny před začátkem astronomického léta. Na teplé a slunečné počasí jsou lidé na jihu USA zvyklí, takto vysoké teploty tak brzy v roce jsou však i zde mimořádným úkazem a čtvrteční měření stanovila na mnoha místech nové rekordy pro dané datum.
Letošní jaro bylo nejteplejší za 250 let, průměrně bylo 13,7 stupně. ‚Začalo už v únoru,‘ říkají meteorologové
Číst článek
Jedním z nich je Las Vegas, kde bylo maximem 111 stupňů Fahrenheita, tedy bezmála 44 stupňů Celsia. Místní pobočka americké Národní meteorologické služby (NWS) na sociální síti X sdílela příspěvek, podle kterého se v přilehlém městě Henderson vozovka zahřála až na 72 stupňů Celsia.
Rekordy padaly také na Floridě, kde pokračuje extrémně teplý konec jara, nejtepleji bylo jako obvykle v Údolí smrti na pomezí Kalifornie a Nevady, kde naměřili 50 stupňů Celsia, což o několik desetin překonalo dosavadní denní rekord z roku 1996.
V kalifornském městečku Needles teplota vystoupala na 46 stupňů, jen o stupeň méně bylo ve Phoenixu, kde šlo také o nový rekord.
Ve městě s více než 1,5 miliony obyvatel odpoledne vystoupil na mítinku s voliči exprezident Trump, který vede kampaň za své znovuzvolení v listopadových volbách. Místní hasiči informovali, že z dějiště akce bylo kvůli horku 11 lidí převezeno do nemocnice. Podobné problémy hrozí také při Trumpově nedělním mítinku, který je na programu v Las Vegas.
Na pátek meteorologové znovu předpovídali teploty výrazně nad normálem, o víkendu by měla vedra polevovat, nadále se však čeká nadprůměrně teplé počasí. To již delší dobu trápí velkou část Mexika, kde úřady minulý měsíc hlásily několik úmrtí způsobených rekordní vlnou veder.
Globální klima se v posledních desetiletích výrazně otepluje, loňský rok byl podle meteorologů nejteplejší od počátku měření a rekordní zápisy pokračovaly i v prvních měsících letošního roku.
Podle klimatologů je to způsobené především emisemi skleníkových plynů ze spalování fosilních paliv, přičemž jedním z důsledků jsou stále častější a intenzivnější vlny veder. Ty jsou pro veřejné zdraví obzvláště nebezpečné, neboť často zasahují miliony lidí najednou, jen v USA ročně způsobují nejméně stovky úmrtí.