I rok po útoku Hamásu na Izrael roste počet obětí masakru. V den prvního výročí – přibyl na seznam Idan Štivi. Armáda zjistila, že ho teroristé zabili loni už na hudebním festivalu 7. října.
„Rusko páchá válečné zločiny na válečných zajatcích a nesmíme dopustit, aby na vojáky v zajetí bylo zapomenuto,“ uvedli pořadatelé z česko-ukrajinské iniciativy Hlas Ukrajiny k cílům shromáždění.
Jako by se Slovensko pohybovalo v kruhu, zaznělo na včerejší vzpomínkové akci k pěti letům od vraždy novináře Jána Kuciaka v Bratislavě. Novináři znovu upozorňují na časté slovní útoky.
Gott si podle své manželky uvědomoval, že koncert na jeho památku by měl být pro jeho příznivce uspořádán. Na akci zazní Gottovy nejznámější a nejúspěšnější písně za doprovodu Bandu Pavla Větrovce.
Teolog a pedagog Marek Vácha v promluvě připomněl to, že okolnosti pohybu kříže jsou nejasné dodnes. Podle výzkumů ho věřící nezinscenovali, zřejmě nešlo ani o provokaci StB.
Lidé se sešli u domu s číslem popisným 39 v horní části Václavského náměstí. V jeho průjezdu se Jan Zajíc upálil, aby tak vyburcoval národ k odporu proti okupaci Československa v roce 1968.
„Bylo to nejstrašnější období v historii země, které se může zopakovat, protože systém, který vládne dnes, je příbuzným a nástupcem tehdejšího systému“ řekl někdejší reformátor Grigorij Javlinskij.
Pořadatelé připomínají, že úřady od jara slibovaly, že opravy nebudou akci na překážku. Podezírají úřady, že chtějí nepohodlnou akci, připomínající státní teror, vytlačit z centra metropole.
Americký Dallas si velkou pietní akcí připomene památku pěti bělošských policistů zabitých při útoku černošského veterána. K veřejnosti promluví přímo na místě prezident Barack Obama. Chce tak zmírnit napětí i obavy z možného zhoršení vztahů mezi jednotlivými americkými komunitami.
Spojené království čeká hlavní den vzpomínkových akcí na vojáky, kteří padli ve válečných konfliktech. Hlavního ceremoniálu v centru Londýna se tradičně zúčastní i královna Alžběta II.
Zásah policie na moskevském Rudém náměstí proti lidem, kteří si tam přišli připomenout události z roku 1968, překvapil české ministerstvo zahraničí. Na policejní stanici skončilo na několik hodin deset lidí, kterým teď hrozí v přepočtu až dvacetitisícová pokuta.
Přes deset tisíc lidí se v Budapešti přidalo k Pochodu života, který je připomínkou maďarských obětí holocaustu. Akci se snažila narušit skupinka neonacistů, policie jim v tom ale zabránila.
Drážďany si připomínají 68. výročí bombardování. Tisíce lidí při této příležitosti vytvoří živý řetěz kolem města, vzpomínkové akce ale chtějí jako každoročně narušit neonacisté.
Sto let od potopení Titaniku si lidé i organizace připomínají po celém světě. Nejvíce asi v Británii, od jejíchž břehů se tento zaoceánský parník odrazil, a také v New Yorku, kam měl Titanic doplout. Tragédii nejslavnější lodi všech dob si připomene také Praha. Na Vltavě se zítra uskuteční vzpomínková plavba.
Lidé se mohou od dnešního poledne přijít rozloučit s Václavem Havlem do sídla Pražské křizovatky v centru hlavního města. Pietní místo bude pro veřejnost otevřené dnes do 20 hodin a zítra už od 10. hodiny dopolední. Vláda dnes rozhodne, kdy bude vyhlášen státní smutek. Lidé po celé zemi podepisují také kondolenční knihy a přinášejí květiny a svíčky na významná místa jejich měst a obcí.