Australský deník Herald Sun zveřejnil informaci, že na olympiádě v Tokiu startovalo 23 čínských plavců, kteří měli během soustředění před Hrami užít zakázanou látku.
Trest Valijevové vyprší v prosinci 2025, tedy zhruba sedm týdnů před příštími zimními olympijskými hrami v Miláně a Cortině d'Ampezzo. To jí bude devatenáct let.
Na rozdíl od vlastní disciplinární komise chce agentura RUSADA pro závodnici trest. Navrhuje udělit mladé reprezentantce jen napomenutí a žádá o ponechání zlaté medaile z olympijské soutěže družstev.
Valijevová měla pozitivní test na zakázanou látku trimetazidin na ruském šampionátu v prosinci 2021. Výsledek byl ale zveřejněn až poté, co pomohla na olympijských hrách ruskému družstvu ke zlatu.
„Měl by přijít absolutní zákaz bez jakýchkoliv výmluv nebo přijetí sportovců,“ říká Grigorij Rodčenkov, který se na dopingovém skandálu na olympiádě v Soči podílel a následně ho pomohl odkrýt.
„Týká se to samozřejmě Rusů. Poslední dopingové případy, které byly, jsou zejména z Ruska nebo Běloruska. Také vím o pár keňských běžcích,“ uvádí tajemník českého antidopingového výboru Tomáš Vávra.
Světová antidopingová agentura (WADA) oficiálně předala arbitrážnímu soudu v Lausanne k řešení případ Ruska, jež protestuje proti svému čtyřletému zákazu účasti na vrcholných akcích.
Rusko se odvolalo proti čtyřletému zákazu účasti na vrcholných sportovních akcích, který mu udělila Světová antidopingová agentura. Případem se tak začne zabývat sportovní arbitrážní soud.
Na akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by mohli jako neutrální sportovci startovat jen ruští závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného.
Třicetiletý Andrea Iannone byl pozitivně testován 3. listopadu po Velké ceně Malajsie na okruhu v Sepangu. Výsledky prokázaly v těle přítomnost anabolického steroidu.
Mezinárodní hokejová federace chce, podle prezidenta IIHF Reného Fasela, ponechat pořadatelství mistrovství světa v roce 2023 Rusku. To kvůli dopingu o pořádání vrcholných akcí na čtyři roky přišlo.
Vicemistryně Evropy v maratonu Clémence Calvinová z Francie nesmí čtyři roky závodit. Trest dostala za to, že se v březnu v Maroku vyhnula dopingové kontrole.
Praha||Lenka Kabrhelová, Matěj Válek, Tomáš Roček|Sport|Vinohradská 12
Světová antidopingová federace (WADA) vyloučila Rusko na příští čtyři roky z velkých sportovních soutěží. Co tento trest v praxi znamená? A kde hledat kořeny ruských problémů?
Rusové podle něj mají všechny důvody k odvolání. „Jakýkoliv trest by měl být individuální, měl by být spojen s tím, co určitá osoba udělala. Trest nemůže být kolektivní,“ řekl.
Rusko bylo kvůli dopingu na čtyři roky vyloučeno z olympijských her a mistrovství světa. Rozhodl o tom výkonný výbor Světové antidopingové agentury WADA.
Dopingová kauza v ruském sportu má další pokračování. Světová antidopingová agentura WADA dostala od své kontrolní komise návrh, aby Rusko čtyři roky nesmělo na velké akce, a nemohlo je ani pořádat.