Připomíná mi to nekonečný protiruský seriál, reagoval na trest za doping ruský premiér Medveděv
Rusko je kvůli dopingu na čtyři roky vyloučeno z velkých sportovních akcí. Rozhodla o tom Světová antidopingová agentura WADA. Na sankce reagoval už i šéf ruské vlády Dmitrij Medveděv, který prohlásil, že doping je nepřijatelný.
Trest pro Rusko se týká olympijských her v Tokiu 2020, zimní olympiády 2022 v Pekingu, paralympijských her a světových šampionátů v různých sportech. Kvůli dopingovému skandálu, jehož posledním dějstvím byla manipulace s daty z moskevské laboratoře, o tom v pondělí rozhodl výkonný výbor Světové antidopingové agentury (WADA).
Předseda ruské vlády Dmitrij Medveděv sice připustil, že Rusko s dopingem problém skutečně má, ale zodpovědnost nesou hlavně sportovci a jejich lékaři.
„Jestli je v Rusku dopingový problém? Ano, je a to je samozřejmě zcela nepřijatelné. Myslím, že musíme být tvrdší vůči všem, kteří se rozhodnou doping použít. S tím, že hlavní zodpovědnost je na sportovci a jeho lékaři. Za druhé mi ale všechno, co je spojené s dopingovým skandálem, připomíná nekonečný protiruský seriál,“ prohlásil Medveděv.
Ruská strana má nyní 21 dnů na odvolání a už před jednáním v Lausanne se nechala slyšet, že tak učiní. Pak by případ posuzovala mezinárodní sportovní arbitráž CAS. Je tak možné, že se řešení této kauzy posune až do doby před olympiádou v Tokiu. Ta začne 24. července 2020.
Rusko na čtyři roky zmizí z největších sportovních akcí. Rozhodla o tom Světová antidopingová agentura
Číst článek
‚Trest nebude tak přísný‘
Přestože WADA Rusko vyloučila ze všech vrcholných akcí, tak ale trest samotný nemusí a pravděpodobně nebude tak přísný. A podle Michala Poláka z Českého antidopingového výboru je reálné, že se bude směrem k olympiádě v Tokiu opakovat situace z posledních zimních her v Koreji, kde někteří vybraní Rusové startovali pod neutrální vlajkou.
„Bude odvolání ke sportovnímu arbitrážnímu soudu v Lausanne, kde se pravděpodobně řekne, že neexistuje kolektivní vina pro všechny ruské sportovce,“ předpověděl pro Radiožurnál další vývoj Michal Polák s tím, že jednotlivé tresty mají v kompetenci mezinárodní sportovní federace. A v případě olympijských her má konečné slovo mezinárodní olympijský výbor a jeho prezident Thomas Bach.