záchytná stanice

záchytná stanice v textech na iROZHLASU

4:51

|Milan Kopp, Helena Šulcová |Zprávy z domova

Problémy záchytných stanic je třeba řešit systémově, míní ombudsmanka

Situace v protialkoholních záchytných stanicích není podle ochránkyně lidských práv Anny Šabatové dobrá. Mají málo personálu, nedostatek lékařů, proti opilým používají příliš tvrdé donucovací prostředky, a navíc bývají i nepřiměřeně drahé. Pracovníci kanceláře ombudsmanky to zjistili při kontrole šesti z celkem 18 protialkoholních záchytek, které v České republice fungují.

2:52

|Pavel Pavlas, Tereza Jelínková |Regiony

Benešovská radnice ustoupila od budování záchytné protialkoholní stanice

Policisté a strážníci z Benešova budou dál vozit opilce do Příbrami nebo Kolína. Záchytná protialkoholní stanice v Benešově nakonec nebude. Důvodem je nedostatek peněz. Opilci jsou ale v Benešově velkým problémem. „Pracoval jsem šest let u policie na obvodě a vím, že Benešov potřebuje záchytku nutně,“ říká třeba Lukáš.

5:45

|Martin Dorazín, Martina Mašková, Lucie Maňourová, Anna Baumová, Eva Presová |nepoužívat - Věda

Před 60 lety vznikla první česká záchytka. Jako světový unikát

V polovině května před šedesáti lety byla v pražské léčebně u Apolináře založena první protialkoholní záchytná stanice na světě. Zasloužil se o to český bojovník proti alkoholismu, tehdejší vedoucí lékař protialkoholního oddělení doktor Jaroslav Skála. Jeho metoda byla unikátní a brzy se rozšířila do celého světa. Dnes Česko postrádá původní síť ambulantních zařízení.