Až tři sta Čechů je v nyní v zahraničí s německou cestovní kanceláří FTI, která krachuje. Třetí největší cestovní společnost v Evropě usiluje o insolvenční řízení. Co to pro turisty znamená?
Třetí největší cestovní společnost v Evropě FTI se dostala do finančních problémů a její mateřská skupina FTI Touristik GmbH podala v úterý u soudu návrh na zahájení insolvenčního řízení.
Na podzim pojistka proti úpadku skončí zhruba třetině společností na domácím trhu. Některé se proto rozhodly, že přestanou zájezdy pořádat a budou je jen prodávat.
Lyžaři ale musí počítat s tím, že se budou muset prokázat dokumentem o bezinfekčnosti. Zákazníci se teď také častěji ptají na tzv. covidové pojištění a případné vrácení peněz za zrušený zájezd.
V českém tisku se v pátek dočtete, že chodovské očkovací centrum na konci října končí. Píše o tom deník Právo. Více najdete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Na poukazu od cestovní kanceláře, který klienti dostali za svůj zrušený zájezd, musí být napsáno, že byl vydán podle zákona lex voucher, včetně informace, že ho lze uplatnit do 31. srpna 2021.
Cestovní kanceláře ruší některé zájezdy i lety, špatně odhadly touhu Čechů vyrazit s ustupující pandemií na zahraniční dovolenou, píše deník Mf Dnes. Více ve výběru z médií od Radiožurnálu.
Většina cestovních kanceláří kvůli přetrvávajícím vládním omezením letos nastavila nové cestovní podmínky. Třeba Fischer umožňuje bezplatné storno dovolené ještě pár dní před odjezdem.
Firmy zatím příliš nemyslí na proplácení nákladů práce z domova. Nákazu koronavirem by mohlo jít brzo zjistit i z dechu. Podnikatelé pokračují v EET, i když nemusí.
Aerolinky v době pandemie nemohou piloty dostatečně využít. Ti si musí nyní přivydělat například rozvozem jídla nebo řízením metra, píše Mf Dnes. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Češi si už můžou u cestovních kanceláří vybírat lyžařské zájezdy na nadcházející sezonu. Jak velký je zájem o zimní dovolenou v době, kdy výrazně roste počet nakažených nemocí covid-19?
„Žijeme v demokratické společnosti. Když nechcete a zájezd zrušíte, je to, jako kdybyste ho rušili před koronavirem,“ řekl Radiožurnálu místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.
Zákon má pomoci vyřešit situaci a upravit vztah klienta a cestovní kanceláře v mimořádném stavu vyvolaném koronavirem, kdy jsou zavřené hranice a cestovní kanceláře patří k nejvíce zasaženým firmám.
„Jedná se o mimořádnou situaci. Postup, jakým se má zachovat cestovní kancelář, nemá žádnou oporu v žádném platném zákonu,“ říká člen představenstva Asociace cestovních kanceláří Petr Kostka.
S tím, že lidé mají strach letos nakupovat zájezdy s několikaměsíčním předstihem, souhlasí i Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří. Některým firmám se předprodeje úplně zastavily.
Podle průzkumu společnosti NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu Češi vyrážejí na svahy bez znalostí základních pravidel k zajištění bezpečnosti na sjezdovce, které sestavila Mezinárodní lyžařská federace.
Návrh na insolvenci zatím společnost Neckermann nepodala. Klienty zrušených zájezdů individuálně kontaktuje. Platbu za zájezdy jim chce společnost plně vrátit.
„Klienti mají nárok na stoprocentní vrácení peněz. To co bude s klienty v říjnu, bude otázka následujících několika dnů,“ řekl Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří.
Finanční injekce nestačily, cestovní kancelář Thomas Cook zkrachovala. Ročně odbavila 19 milionů lidí. Co stálo za pádem jedné z největších cestovních kanceláří světa? Důvody vyjmenovává The Guardian.
„Očekáváme, že všechny lety by měly letět tak, jak mají. Klienti by měli přiletět v bezpečí z destinace. Lety jsou v pořádku zaplacené,“ řekl šéf marketingu cestovní kanceláře Neckermann Jan Šrámek.
Češi jezdí na levné víkendové zájezdy do ciziny, podmínkou je účast na demonstraci, píše Deník N. Dvě ze tří nabíječek na mobily mají být vadné, informuje Deník. Více v přehledu tisku Radiožurnálu.
Výdaje na dovolenou tvoří značnou část ročního rodinného rozpočtu, proto je vhodné stanovit si maximální finanční limit a pevně se ho držet. To ovšem dělá pouze 11 procent respondentů.
Na web Pepa.cz si ale klienti a obchodní partneři stěžovali už dřív, přes půl roku totiž neplatil řadě svých partnerů. Mezi nimi byly třeba hotely nebo cestovní kanceláře.
Policie v Praze varuje před squatery, píšou o tom Lidové noviny. A podle Práva letní zájezdy rychle mizí. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.