Konec února přinese takzvanou trojitou konjunkci Měsíce s Jupiterem a Venuší. Jelikož se jedná o dvě nejjasnější planety, bude jev viditelný už za soumraku ve středu 22. února.
Částečně zatmění začne v 8.19 severoevropského času, kdy Měsíc začne vstupovat do stínu Země. Jev vyvrcholí v 10.03, kdy bude ve stínu ponořeno 99 procent měsíčního úplňku.
Zatmění bude trvat od tři čtvrtě na osm večer do jedenácté hodiny. Viditelné bude pár desítek minut, kvůli špatnému počasí ale astronomové neočekávají možnost pozorování.
Pokud ještě nemáte program na páteční večer, můžete pozorovat oblohu. Bude totiž vidět polostínové zatmění Měsíce. Běžně se pouhým okem nedá pozorovat, v pátek to ale půjde.
V úterý 16. července půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce, který v tu chvíli bude zhruba ze dvou třetin ponořen do zemského stínu. Zatmění potrvá do 2.18 hodin.
Španělský astrofyzik José Madied se domnívá, že na lunární povrch dopadla část horniny z komety. Odborníci se shodují, že dopad byl vůbec první, který se podařilo zpozorovat během měsíčního zatmění.
Úkaz bude možné pozorovat téměř na všech hvězdárnách v Česku, ale jen v případě příznivého počasí. Lepší podívanou nabídnou podle astronomů ty hvězdárny, které mají dobrý západní obzor.
Milionům lidí na celém světě se v pátek naskytla mimořádná příležitost sledovat úplné zatmění Měsíce. Nejdelší zatmění přirozené družice Země v 21. století trvalo 103 minut.
Úplné zatmění začalo v Česku ve 21.30 nad jihovýchodním obzorem a trvalo do 23:13. Na více místech republiky ale pozorování kazily meteorologické podmínky.
Nejlepší šanci na bezmračnou oblohu mají lidé v Plzeňském a Karlovarském kraji a také na Moravě, vyplývá z předpovědí Českého hydrometeorologického ústavu.
V pátek nás čeká nejdelší zatmění Měsíce v tomto století i výjimečná podívaná na Mars. Co si připravit a kam jít, aby byl pohled co nejkrásnější? A proč Měsíc při zatmění chytá narudlou barvu?
Páteční večerní obloha nabídne pozorovatelům úplné zatmění Měsíce. Trvat bude téměř dvě hodiny a půjde o nejdelší zatmění v tomto století. Delší nastane za 105 let. Viditelné bude i v Česku.
I příští rok bude bohatý na astronomické jevy. V lednu se můžeme těšit na neobvyklou konstelaci planet nad východním obzorem. V létě proběhne zatmění měsíce a v prosinci okolo Země proletí kometa.
Blížící se rok bude na astronomické úkazy bohatší než ten končící. Lidé se mohou těšit na meteorické roje, komety a dvě zatmění Měsíce. Hned Nový rok přinese první zajímavost, a to přestupnou sekundu.
V noci na pondělí při dobrém počasí uvidíme úplné zatmění Měsíce. A to poprvé od roku 2011. Do zemského stínu začne Měsíc vstupovat po třetí hodině ráno a po celou dobu úkazu bude mít kvůli lámání slunečních paprsků načervenalou barvu. Fáze úplného zatmění pak potrvá hodinu a 12 minut.
Lidé v celé České republice budou moci dnes večer pozorovat částečné zatmění Měsíce. Celý jev má začít krátce před 22. hodinou a potrvá asi 20 minut. Jedná se o poslední zatmění v letošním roce. Pozorovatelné by mělo být pouhým okem.