Ameriku čeká nejdelší částečné zatmění měsíce od roku 1440. Další takové bude až za tisíc let

Obyvatelé amerického kontinentu v pátek zažijí nejdelší částečné zatmění Měsíce od roku 1440. Informovala o tom americká vesmírná agentura NASA. Jev potrvá tři a půl hodiny a bude možné ho vidět také z části Asie, Austrálie a Polynésie. Další podobně dlouhé částečné zatmění Měsíce nastane 8. února 2669.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2019-07-16t230626z_4_190717-063938_jgr.JPG

Zatmění měsíce (ilustrační fotografie) | Zdroj: Reuters

Částečné zatmění začne v 8.19 severoevropského času, kdy Měsíc začne vstupovat do stínu Země. Jev vyvrcholí v 10.03, kdy bude ve stínu ponořeno 99 procent měsíčního úplňku. Měsíc ze stínu vyjde v 11.47. Ve srovnání s rokem 1440 bude letošní částečné zatmění o 23 sekund kratší.

4:49

NASA se chystá na těžbu vody na Měsíci. Vsadit chce na robotická vozítka, k vývoji přispěl i český vědec

Číst článek

Zatmění Měsíce vzniká při jeho průchodu zemským stínem. V ten okamžik na Měsíc dopadá jen červená část spektra slunečního světla, protože vzdušné molekuly modrou barvu rozptýlí v atmosféře.

Část měsíčního disku ponořená v zemském stínu tak zachytí naoranžovělou, cihlově červenou, rudou, nebo dokonce nahnědlou barvu. Tmavost zbarvení ovlivňuje kromě polohy Měsíce také znečištění atmosféry, především po silných meteorických rojích a sopečných erupcích může být Měsíc velmi tmavý.

Zatmění Měsíce lze sledovat, na rozdíl od stejnojmenného jevu u Slunce, bez ochrany zraku. Na další podobně dlouhé zatmění Měsíce si ale lidé nebudou muset počkat dalších šest století. Jeho úplné zatmění nastane 22. listopadu příštího roku a potrvá tři hodiny a 40 minut.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme