Pro jejich majitele to může znamenat velké problémy – zpráva, která přijde do datové schránky, se totiž po deseti dnech považuje za doručenou. A pokud se jedná třeba o pokutu, začne nabíhat penále.
O zahájení podnikání byl naopak největší zájem za poslední desetiletí. Vysoký počet nových podnikatelů je podle firmy dán i ukrajinskou menšinou, která se postupně adaptuje na české prostředí.
Na živnostenských úřadech je teď nezvykle živo. Poté, co začal stát všem podnikatelům posílat přístupové údaje do datových schránek, ruší hlavně starší lidé podnikání.
Vládní nařízení se týká obsahových náplní jednotlivých živností. Účinné bude od letošního 1. července. Zavádí novou živnost nazvanou „poskytování služeb pro právnické osoby a svěřenské fondy“.
Lidé podle ní stále častěji volí při opuštění svého podnikání přerušení živnosti místo jejího zrušení. „To jim v době ekonomické nejistoty umožňuje větší flexibilitu,“ dodala.
Mezi lidmi, které pandemie silně udeřila, se často nacházejí osoby samostatně výdělečně činné. Navzdory stereotypní představě mnohých politiků mezi nimi však bohaté podnikatele nehledejme..
Je státní pomoc živnostníkům a firmám postiženým pandemií koronaviru dostatečná? Mluvil o tom Karel Havlíček, místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a také ministr dopravy za hnutí ANO.
Zavřené hranice kvůli koronaviru a přísnější kontroly úřadů můžou z Airbnb vyhnat nepoctivé pronajímatele. Praha díky novému zákonu na sdílení dat chystá kontroly.
Podnikatelé mohou žádat o příspěvek e-mailem, poštou, prostřednictvím datové schránky, přes aplikaci Elektronická podání pro finanční správu, na podatelnách a ve sběrných boxech před finančními úřady.
Největší přelom ministryně práce Jana Maláčová očekává na konci května a začátku června. Podle Maláčové některé firmy plánují v tomto období hromadná propouštění zaměstnanců.
Za období od 12. března do 30. dubna činí maximální příspěvek 25 000 korun, tedy 500 korun denně. Ministerstvo financí odhaduje, že o příspěvek by mohlo požádat až 700 000 OSVČ.
„V případě, že OSVČ nepodnikala celé období loňského roku, musí splnit podmínku v přepočtu alespoň 15 tisíc Kč měsíčně,“ uvedl Tomáš Weiss z tiskového odboru ministerstva financí.
Není úplně zásadní, jestli vláda bude posílat živnostníkům 15, nebo 20 tisíc měsíčně, jestli bude kurzarbeit trvat rok anebo dva a jak dlouho bude stát poskytovat firmám bezúročné půjčky.
Zároveň by podle ní měl být po dobu přerušení splácení snížený i úrok u těchto úvěrů o „nějakou symbolickou výši“. Podle ministryně by to nemělo ohrozit banky ani nebankovní poskytovatele úvěrů.
Vláda si svým byrokratickým tažením zkazila pověst. Její nástup při EET včetně udavačského webu připomínal obdobné tažení, kterým v 50. letech komunisté vymýtili živnostníky úplně.
Útočník fotbalové Sparty David Lafata bude muset doplatit na daních jeden milion korun. Rozhodl o tom Krajský soud v Českých Budějovicích poté, co se k němu fotbalista po rozhodnutí finančních úřadů obrátil. Informaci v pátek přinesl zpravodajský server iDNES.cz.
Lidé se čím dál více obracejí na tzv. hodinové manžely. Zákazníky láká nižší cena a také pestrá nabídka služeb: od utažení kohoutku až po odbornou práci, na kterou ale musí mít řemeslník kvalifikaci. Podle podnikatelské asociace hodinoví manželé často pracují bez živnostenského oprávnění. A to je podle České obchodní inspekce kamenem úrazu třeba při reklamacích.
O zaměstnání letos v Česku přišlo na osm tisíc podnikatelů. To je oproti loňsku o 14 procent víc, tedy zhruba dalších tisíc lidí bez práce. Byznysmeni zkrachovali hlavně kvůli nesplaceným fakturám, druhotné platební neschopnosti nebo konkurenci. Velké společnosti si oproti loňsku polepšily.
V byznysu přibývá českých podnikatelek. Za poslední tři roky se jejich počet zvýšil o více než třicet tisíc. Naopak mužů podnikatelů výrazně ubývá, a to až o pět tisíc.
Stále víc Čechů si k hlavnímu zaměstnání přivydělává druhou prací. Kromě příležitostných brigád se lidé pouštějí i do vlastního podnikání. Většina z nich má totiž problém vyjít s jedním příjmem. Alespoň nějakou formu přivýdělku má v Česku už každý pátý člověk.
Stovky slovenských živnostníků přijdou o peníze. Za své služby, které si u nich objednala stavební firma Váhostav, mají dostat zaplaceno jen 15 procent ceny. Jejich problémy dnes mimořádně řeší vláda i parlament.