Brno bude bez Uberu, sdílenou taxislužbu zakázal soud
Krajský soud v Brně zakázal společnosti Uber předběžným opatřením provozovat v Brně taxislužbu za podmínek, za jakých ji nyní nabízí. Podle soudu porušuje několik ustanovení zákona, který provoz taxi upravuje. Nesmí poskytovat službu v případech, že řidiči k tomu nebudou mít oprávnění, auto není označené jako taxi a nenese název společnosti či nemá taxametr.
Firmě Uber soud zakázal provozovat nebo zprostředkovávat své služby, pokud nesplní všechny povinnosti, které platí pro běžné taxislužby. Jde především o povinné taxametry nebo zkoušky z místopisu, které většina řidičů pod společností Uber nemá.
Společnost tvrdí, že je ani nepotřebují, protože prý neprovozují taxislužbu, ale sdílenou přepravu osob. Podnikají ji prý v souladu s evropskými směrnicemi o sdílené ekonomice. Proti rozhodnutí soudu se proto podle mluvčí Miroslavy Jozové odvolá.
„V tuto chvíli nemáme veškeré informace, nicméně nás toto rozhodnutí mrzí a zaskočilo nás, a samozřejmě se budeme proti tomuto rozhodnutí odvolávat," vysvětlila.
Rozhodnutí je nepravomocné proto, že je firma zatím nedostala. Zákaz začne platit za několik dní, až bude usnesení přeložené do nizozemštiny a doručené do tamního sídla firmy.
Žaloba ze strany konkurence
Pro cestující není mezi Uberem a běžným taxíkem prakticky žádný rozdíl. Uber si však lidé můžou zavolat jenom přes aplikaci pro chytré mobilní telefony. Jeho řidiči navíc nedodržují přísná pravidla jako taxikáři, a tak můžou nabídnout nižší ceny.
Brněnský magistrát v úterý zveřejnil také materiály, které řidiči dostávají, a z nich vyplývá, že je zatím firma dotuje. Kromě magistrátu se takové chování nelíbí hlavně konkurenčním taxikářským firmám. Jedna z nich proto firmu zažalovala.
Uber začíná fungovat v Brně. Taxikáři už poslali magistrátu stížnost
Číst článek
Prvním rozhodnutím v soudním sporu je právě zveřejněné předběžné opatření o zákazu činnosti ve stávající podobě. Brněnští politici s tím, že způsob, kterým firma ve městě podniká, je obcházením zákona a místní vyhlášky, souhlasí.
Magistrát za necelé dva měsíce, kdy Uber v Brně funguje, řešil víc než stovku podnětů. Řidiče, kteří vozí lidi bez patřičných povolení, úředníci pokutují.
„Byť ta služba je možná využívána hojně, tak dokud nebudou splňovat předpisy v České republice, tak to nelze tolerovat. Pokud bychom to tolerovali, tak bychom udělali převrat v respektování právních předpisů v České republice jako takových," řekl primátor Petr Vokřál z hnutí ANO.
Město Brno nechce Uber vyhnat, ale donutit ho dodržovat stejná pravidla jako splňují ostatní taxislužby. Stejný cíl mají politici i v Praze, na kterou se ale brněnské rozhodnutí nevztahuje. V dalších českých městech zatím celosvětová firma Uber nefunguje.