Šest leteckých katastrof ve sportu. Umírali čeští reprezentanti i celé týmy

Brazilský fotbalový tým Chapocoense letěl odehrát finále Copy Sudoamericany, do bolivijského Medellínu ale nedoletěl. Letadlo se zřítilo i s 81 lidmi na palubě. Nejde o první leteckou havárii ve sportu, neštěstí v minulosti zasáhla slavné i méně slavný týmy a hráče napříč sporty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky letadla v Jaroslavli

Trosky letadla v Jaroslavli | Zdroj: Reuters

7. září 2011. Lokomotiv Jaroslavl, 44 obětí

„Nejtemnější den v dějinách našeho sportu,“ řekl v září před pěti lety prezident IIHF René Fasel. Hokejisté Lokomotivu Jaroslavl měli zahájit sezonu KHL v běloruském Minsku, třímotorový letoun Jakovlev Jak-42D ale havaroval těsně po startu. Zahynul celý tým, včetně Čechů Josefa Vašíčka, Jana Marka a Karla Rachůnka. Obětí se stal i Slovák Pavol Demitra.

Letadlo s brazilským fotbalovým týmem havarovalo. Nejméně šest z 81 cestujících přežilo

Číst článek

Důkladné vyšetřování zjistilo, že pilot špatně nastavil vzletovou rychlost, proto letounu nestačila téměř 3 kilometry dlouhá dráha letiště Tunošna a pokračoval ještě asi 450 metrů po trávě. Jakovlev se dostal maximálně 5 metrů, pak ale zavadil o kontejnery a havaroval.

Zemřel kompletní tým Lokomotivu, jediným přeživším byl letový inženýr Alexandr Sizov.

27. dubna 1993. Fotbalová reprezentace Zambie, 30 obětí.

Reprezentanti Zambie patřili na přelomu 80. a 90. let mezi nejlepší v Africe, potvrdit to chtěli kvalifikací na mistrovství světa 1994 ve Spojených státech. Důležitý krok chtěli Zambijci udělat v Senegalu, ale nedoletěli.

Po mezipřistání na doplnění paliva v Libreville, hlavním městě Gabonu, měl tým přespat v Pobřeží Slonoviny, krátce po vzletu ale začal stroji DHC-5 Buffalo hořet motor a zřítil se do Atlantského oceánu. Zemřelo 18 fotbalistů, 7 členů realizačního týmu i pětičlenná posádka.

Tým Zambie ze začátku 90. leta | Foto: repro

13. října 1972, chilský ragbyový klub Old Christians, 29 obětí.

Špatné počasí nedovolilo posádce letadla Fairchild FH-227D s chilským ragbyovým týmem, jeho přáteli a příbuznými hráčů přeletět Andy. Piloti si mysleli, že pohoří obletěli, jenže to se nepovedlo a letadlo narazilo na útes.

Trosky letadla a jednoduchý kříž v Andách | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0

Při havárii nebo krátce po ní zemřelo 18 lidí, zbylých 27 se snažilo přežít v tuhé andské zimě a bez zásob. Z radiopřijímače se navíc dozvěděli, že pátrání po nich bylo odvoláno. Uchýlili se i ke kanibalismu, jedli maso z mrtvol.

Během 60 dní v pustině zemřelo dalších 11 lidí, proto se dva ragbisté rozhodli přejít Andy. Po deseti dnech Roberta Canessu a Fernanda Parrada našel chilský pastevec a rozjela se záchranná akce. Po 72 dnech od havárie objevila dalších 14 vyčerpaných cestujících. O jejich příběhu byl natočen film Přežít!

6. února 1958, Manchester United, 23 obětí.

6. února 1958 se třikrát pokoušelo vzlétnout letadlo se všemi hráči anglického fotbalového týmu Manchester United z letiště v Mnichově. Napotřetí to už dopadlo tragicky.

Na palubě letadla bylo kromě kompletního týmu také několik novinářů, trenéři a podpůrný tým. Celkem 44 lidí a 23 z nich havárii letadla nepřežilo.

Tým přezdívaný Bushy Babes se vracel ze zápasu Evropského poháru s jugoslávským Bělehradem, ale po cestě se museli zastavit v Mnichově kvůli doplnění paliva, protože by přímou cestu letadlo nezvládlo.

Mnichovské neštěstí | Foto: Pinterest .com

4. května 1949, AC Turín, 31 obětí.

Fotbalisté AC Turín byli na konci 40. let mnohem slavnější než Juventus, vyhráli tři tituly v řadě a 10 hráčů AC bylo v italské fotbalové reprezentaci. Až do 4. května 1949.

Vedoucí AC se vracelo do Turína, jenže letadlo vletělo do bouřka a pilot zahájil klesání, aby lépe viděl na přistání. V tu chvíli narazil do baziliky na hoře Superga nad městem a zřítilo se. Na palubě zemřelo 31 lidí, z toho 18 hráčů, zbytek byli funkcionáři a novináři.

Sezonu AC Turín dohrál s juniorským týmem a získal čtvrtý titul v řadě. Na znamení solidarity proti němu totiž soupeři také nastupovali s juniory.

8. listopadu 1948. Československá hokejová reprezentace, 8 obětí.

Kvůli administrativním komplikacím se československá hokejová reprezentace musela před přípravnými zápasy v Anglii rozdělit, druhá část s šesti hokejisty do Anglie nikdy nedorazila.

8. listopadu 1948 se nad průlivem La Manche ztratilo letadlo s reprezentanty Zdeňkem Jarkovským, Miloslavem Pokorným, Vilibaldem Šťovíkem, Zdeňkem Švarcem, Ladislavem Trojákem a Karlem Stiborem.

Dvoumotorový letoun Beechcraft Model 18 pilotoval hrdina z 2. světové války René de Narbonne. Trasu znal, ale uhnul z kurzu. Letadlo se naposledy ohlásilo v 17 hodin a 39 minut, pak už nikdy. Tělo Narbonna bylo objeveno o mnoho dní později. V Československu se spekulovalo, že hokejisté emigrovali, a zdrcené příbuzné tak navíc vyšetřovala STB.

Havárie v Turínu 1949 | Foto: www.baaa-acro.com

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme