Šest leteckých katastrof ve sportu. Umírali čeští reprezentanti i celé týmy
Brazilský fotbalový tým Chapocoense letěl odehrát finále Copy Sudoamericany, do bolivijského Medellínu ale nedoletěl. Letadlo se zřítilo i s 81 lidmi na palubě. Nejde o první leteckou havárii ve sportu, neštěstí v minulosti zasáhla slavné i méně slavný týmy a hráče napříč sporty.
7. září 2011. Lokomotiv Jaroslavl, 44 obětí
„Nejtemnější den v dějinách našeho sportu,“ řekl v září před pěti lety prezident IIHF René Fasel. Hokejisté Lokomotivu Jaroslavl měli zahájit sezonu KHL v běloruském Minsku, třímotorový letoun Jakovlev Jak-42D ale havaroval těsně po startu. Zahynul celý tým, včetně Čechů Josefa Vašíčka, Jana Marka a Karla Rachůnka. Obětí se stal i Slovák Pavol Demitra.
Letadlo s brazilským fotbalovým týmem havarovalo. Nejméně šest z 81 cestujících přežilo
Číst článek
Důkladné vyšetřování zjistilo, že pilot špatně nastavil vzletovou rychlost, proto letounu nestačila téměř 3 kilometry dlouhá dráha letiště Tunošna a pokračoval ještě asi 450 metrů po trávě. Jakovlev se dostal maximálně 5 metrů, pak ale zavadil o kontejnery a havaroval.
Zemřel kompletní tým Lokomotivu, jediným přeživším byl letový inženýr Alexandr Sizov.
27. dubna 1993. Fotbalová reprezentace Zambie, 30 obětí.
Reprezentanti Zambie patřili na přelomu 80. a 90. let mezi nejlepší v Africe, potvrdit to chtěli kvalifikací na mistrovství světa 1994 ve Spojených státech. Důležitý krok chtěli Zambijci udělat v Senegalu, ale nedoletěli.
Po mezipřistání na doplnění paliva v Libreville, hlavním městě Gabonu, měl tým přespat v Pobřeží Slonoviny, krátce po vzletu ale začal stroji DHC-5 Buffalo hořet motor a zřítil se do Atlantského oceánu. Zemřelo 18 fotbalistů, 7 členů realizačního týmu i pětičlenná posádka.
13. října 1972, chilský ragbyový klub Old Christians, 29 obětí.
Špatné počasí nedovolilo posádce letadla Fairchild FH-227D s chilským ragbyovým týmem, jeho přáteli a příbuznými hráčů přeletět Andy. Piloti si mysleli, že pohoří obletěli, jenže to se nepovedlo a letadlo narazilo na útes.
Při havárii nebo krátce po ní zemřelo 18 lidí, zbylých 27 se snažilo přežít v tuhé andské zimě a bez zásob. Z radiopřijímače se navíc dozvěděli, že pátrání po nich bylo odvoláno. Uchýlili se i ke kanibalismu, jedli maso z mrtvol.
Během 60 dní v pustině zemřelo dalších 11 lidí, proto se dva ragbisté rozhodli přejít Andy. Po deseti dnech Roberta Canessu a Fernanda Parrada našel chilský pastevec a rozjela se záchranná akce. Po 72 dnech od havárie objevila dalších 14 vyčerpaných cestujících. O jejich příběhu byl natočen film Přežít!
6. února 1958, Manchester United, 23 obětí.
6. února 1958 se třikrát pokoušelo vzlétnout letadlo se všemi hráči anglického fotbalového týmu Manchester United z letiště v Mnichově. Napotřetí to už dopadlo tragicky.
Na palubě letadla bylo kromě kompletního týmu také několik novinářů, trenéři a podpůrný tým. Celkem 44 lidí a 23 z nich havárii letadla nepřežilo.
Tým přezdívaný Bushy Babes se vracel ze zápasu Evropského poháru s jugoslávským Bělehradem, ale po cestě se museli zastavit v Mnichově kvůli doplnění paliva, protože by přímou cestu letadlo nezvládlo.
4. května 1949, AC Turín, 31 obětí.
Fotbalisté AC Turín byli na konci 40. let mnohem slavnější než Juventus, vyhráli tři tituly v řadě a 10 hráčů AC bylo v italské fotbalové reprezentaci. Až do 4. května 1949.
Vedoucí AC se vracelo do Turína, jenže letadlo vletělo do bouřka a pilot zahájil klesání, aby lépe viděl na přistání. V tu chvíli narazil do baziliky na hoře Superga nad městem a zřítilo se. Na palubě zemřelo 31 lidí, z toho 18 hráčů, zbytek byli funkcionáři a novináři.
Sezonu AC Turín dohrál s juniorským týmem a získal čtvrtý titul v řadě. Na znamení solidarity proti němu totiž soupeři také nastupovali s juniory.
8. listopadu 1948. Československá hokejová reprezentace, 8 obětí.
Kvůli administrativním komplikacím se československá hokejová reprezentace musela před přípravnými zápasy v Anglii rozdělit, druhá část s šesti hokejisty do Anglie nikdy nedorazila.
8. listopadu 1948 se nad průlivem La Manche ztratilo letadlo s reprezentanty Zdeňkem Jarkovským, Miloslavem Pokorným, Vilibaldem Šťovíkem, Zdeňkem Švarcem, Ladislavem Trojákem a Karlem Stiborem.
Dvoumotorový letoun Beechcraft Model 18 pilotoval hrdina z 2. světové války René de Narbonne. Trasu znal, ale uhnul z kurzu. Letadlo se naposledy ohlásilo v 17 hodin a 39 minut, pak už nikdy. Tělo Narbonna bylo objeveno o mnoho dní později. V Československu se spekulovalo, že hokejisté emigrovali, a zdrcené příbuzné tak navíc vyšetřovala STB.