Živel zasáhl i do americké prezidentské kampaně, když viceprezidentka Kamala Harrisová obvinila svého soupeře v boji o Bílý dům Donalda Trumpa ze šíření dezinformací o pomoci zasaženým oblastem.
Obnova sítí přijde malou obec pod Pradědem podle prvních odhadů na desítky milionů korun. Další desítky tisíc mají za nouzová řešení zaplatit jednotliví majitelé domů.
O život podle Rona DeSantise přišel člověk, který cestoval v automobilu a na silnici spadla značka. Další dva mrtví jsou hlášeni ve státě Georgia po možném úderu tornáda, píše agentura AP.
„Naštěstí elektřina funguje, pitná voda je zatím pouze po převaření. Musím velmi pochválit naše občany a dobrovolníky, kteří nám celý minulý týden pomáhali deset hodin denně,“ říká Jan Bezděk.
Na lidi vracející se do zatopených domovů může čekat neviditelné nebezpečí. Při odstraňování nánosů bahna a zničených věcí by proto podle odborníků měli myslet na své zdraví.
„Jakákoli autorita může v případě nebezpečí požádat o satelitní průzkum a dostane rapidně odpovědi, které jsou viditelné na webu,“ říká David Moravec z České zemědělské univerzity.
Podle satelitních snímků finské společnosti ICEYE mohla povodeň v Polsku zaplavit dvacet tisíc budov. Události posledního týdne vzbudily mezi Poláky obrovskou vlnu solidarity
Bez proudu bylo do soboty například celé sídliště Kateřinky s 12 000 obyvateli nebo lidé v částech Vávrovice a Držkovice. Krátkodobé výpadky elektřiny ale postihovaly celé město.
Krnovský starosta Tomáš Hradil (Krnovští patrioti) později ocenil, že mu šéf hasičů zavolal a omluvil se. Vlček i Hradil zdůraznili, že společným cílem je nyní obnova postižených oblastí.
Mapa, poznávací zelená vesta a nezbytné holínky. Dobrovolníci z neziskové sociální organizace Adra vyrazili do povodní zasažených oblastí, aby zmonitorovali, co tam lidé aktuálně nejvíce potřebují.
Voda a povodňové stavy pomalu opadávají, zatímco škody narůstají. Do jaké míry byly povodně způsobeny klimatickou krizí, budeme podle zakladatele projektu Fakta o klimatu vědět až za několik týdnů.
V krnovské nemocnici se během povodní narodilo sedm dětí, přestože nefungovala elektřina a řada zaměstnanců nemohla přijít do práce. Nyní je největším problémem nedostatek pitné vody.
Bohumínskou část Šunychl přívalová vlna zcela zaplavila v neděli. Voda opadla teprve ve středu, kdy mohli místní teprve sejít z vyšších pater svých domů, obhlédnout způsobené škody a začít s úklidem.
Moravskoslezské město Krnov se stalo jedním ze symbolů letošních povodní. Voda zaplavila 80 procent území města, lidé se sice evakuovali, ale podle hasičů s tím začali příliš pozdě.
„Už jsme zřídili pracovní skupinu v čele s ministrem financí, která připravuje finanční nástroje pro to, abychom mohli pomoci odstraňovat následky škod,“ řekl Petr Fiala pro Radiožurnál.
„Důležité je říct, že teď to zvládáme a budeme to zvládat i poté bez ohledu na to, co se bude dít. Takže řekneme: Máme záchranné sbory, které jsou připravené,“ popisuje interventka Zuzana Čepelíková.
V Ostravě začala evakuace městské části Přívoz, oznámili na síti X hasiči v pondělí po 9.30. Řeka Odra byla v pondělí ve Svinově na hranici extrémní povodně.
„Elektřina fungovala zhruba do šesté nebo sedmé hodiny odpolední, kdy už byla tma. Potom se postupně vypínala,“ popsal pro Radiožurnál náměstek primátora Opavy Michal Kokošek za hnutí ANO.
Některý z povodňových stupňů platí na 207 místech, o 55 méně než v neděli, hlásí meteorologové. V noci opět pršelo na většině území republiky, nejvíce v Krkonoších, a to 30 milimetrů.
Část obyvatel se rozhodla z obce odjet po vlastní ose, většina však chce zůstat. Voda má do Troubek ležících u soutoku Moravy a Bečvy dorazit nad ránem.
Voda má do Troubek ležících u soutoku Moravy a Bečvy dorazit nad ránem, informovalo vedení obce na sociálních sítích. Ve Frýdlantském výběžku je vyhlášen stav nebezpečí.