Královna Alžběta II. na Zelený čtvrtek rozdávala mince. Mytí nohou se vyhnula

Britskou královnu Alžbětu II. zastihl Zelený čtvrtek v anglickém Leicesteru. Tamní anglikánská katedrála byla tou poslední v Anglii, kterou oblíbená panovnice v tento velikonoční den během svého panování ještě nenavštívila. Ve čtvrtek tak potřebným rozdávala mince.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská královna Alžběta II.

Britská královna Alžběta II. | Zdroj: Reuters

Panovnice ve sváteční náladě a oděná v tyrkysovém kabátku s kloboučkem stejné barvy předala dary 91 ženám a 91 mužům. Tento počet přitom není náhodný - symbolizuje věk královny. V případě obdarovaných se jednalo o seniory, kteří obětavě slouží buď církvi (a to nejen anglikánské) nebo místní komunitě v Leicesteru. Každý dostal váček s penězi.

Červený obsahoval novou pětilibrovou minci, která připomíná rod Windsorů a minci v hodnotě 50 pencí věnovanou Isaacu Newtonovi. Bílý měšec pak zatížily stříbrné mince speciálně vyražené pro tuto příležitost Královskou mincovnou v hodnotě od 1 do 4 pencí. V součtu byla hodnota bílého váčku, opět nikoli náhodou, rovných 91 pencí.

Je třeba připomenout, že pro královnu má Zelený čtvrtek velký symbolický význam. Ceremonie na Zelený čtvrtek byla vůbec první veřejnou akcí, které se mladá královna v roce 1952 zúčastnila, když se po smrti svého otce krále Jiřího VI. ujala trůnu.

Letoškem přitom královna uzavřela zajímavé „kolečko," při kterém navštívila všechny anglikánské katedrály na území Anglie. Leicesterská byla tou poslední, takže příští rok může panovnice zahájit druhé kolo – třeba opět ve Westminsteru, jako v roce 1952.

Čtěte také: 'London Bridge is Down.' Tajný kód, který v Británii rozjede krizové scénáře na všech frontách

Ceremonie na Zelený čtvrtek s názvem „Royal Maundy" se dá vysledovat až do roku zhruba 600 po Kristu, a jde o jednu z nejstarších dochovaných tradic anglikánské církve.

Účast panovníků je doložená od 13.století, kdy králové chudé nejen obdarovávali (napřed penězi a věcnými dary), ale ještě jim myli nohy. Tradice zvaná „Maundy Money" se speciálně raženými mincemi vznikla roku 1662. Myšlenka, že by se počet obdarovaných měl rovnat věku panovníka, se urodila už v hlavě Jindřicha IV.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme