Spotřebujte do. Arkansas spěchá s popravami, končí totiž záruka smrtící injekce
Hned několik soudních bitev se snaží zvrátit rozhodnutí amerického státu Arkansas o sérii poprav osmi vězňů odsouzených k trestu smrti.
Úřady naléhají na urychlené provedení nejvyššího trestu kvůli expiraci smrtící drogy. Postup odsoudily organizace hájící lidská práva ze Spojených států i ze zahraničí.
Aktivisté, známé osobnosti i příbuzní odsouzených se na poslední chvíli snaží zastavit plán státu Arkansas protesty i soudními bitvami. Po dvanáctileté pauze se úřady rozhodly obnovit výkon trestu smrti, osm odsouzenců chtějí usmrtit v bezprecedentně krátké době. Jen hodiny před pondělní první popravou zastavil kroky úřadů soud.
K protestům se přidal například i herec Johnny Depp, který varuje, že spěch může vést k nehumánním popravám a tím pádem i porušení zákona. Na to, že plán může být v rozporu s postupem, který přikazuje zákon, upozornila v dopise místní úřady i americká právnická komora.
Guvernér Asa Hutchinson své rozhodnutí brání. Stát podle něj musí postupovat rychle proto, že na konci měsíce vyprší záruční doba jedné ze tří látek obsažených ve smrtící injekci – sedativa midazolamu, které podle kritiků přispělo k několika problémovým popravám v jiných amerických státech.
Guvernér Hutchinson ale tvrdí, že si je účinností smrtící injekce jistý. Trest smrti podle něj přinese vysvobození rodinám obětí, které čekají na spravedlnost více než dvacet let.
Před nehumánním zacházením varují i experti – Robert Dunham, ředitel nevládního centra pro monitorování trestu smrti ve Spojených státech, kritizuje "tovární přístup" Arkansasu. Od plánu se distancují i farmaceutické společnosti. Dvě firmy už požádaly federální vládu, aby úřadům v Arkansasu zakázaly používat jejich látky.
Bojí se, že jejich užití ve smrtících injekcích by mohlo znemožnit působení firem na evropském trhu, který zakazuje prodej či koupi výrobků určených k výkonu trestu smrti. Evropská unie vyzvala Arkansas, aby hrdelní trest odsouzencům zmírnil.