Žena nedostala po splacení úvěru bianco směnku. Teď jí hrozí, že bude muset platit znovu
Na začátku sen o nové televizi nebo dovolené, na konci slzy a beznaděj. Spotřebitelské úvěry jsou u nás populární, řada lidí už ale doplatila na nekalé praktiky některých společností. Vláda dnes proto schválila novelu, která postavení klientů zlepší.
Začalo to asi před pěti lety, kdy si třicetiletá Johana vzala půjčku 20 tisíc korun od nebankovní společnosti. Dluh řádně splatila, jenže si neuvědomila, že při podpisu smlouvy podepsala bianco směnku, kterou ji společnost měla po splacení úvěru vrátit.
Bianco směnku už nikdy neviděla. Navíc úvěrová firma zanikla a směnku dále prodala. Teď hrozí, že Johana bude muset splácet znovu. Nová společnost po ní začala peníze vymáhat.
„Původně šlo o 20 tisíc korun. Průtahy se částka vyšplhala na 100 tisíc,“ říká Johana.
Znovu už třicetiletá žena peníze dávat nechce, a proto se obrací na soud.
„Obrátila jsem se na advokáta, protože to samozřejmě nechci platit. Jednou už jsem to zaplatila a musela bych to zaplatit znovu. Odvolávám se a podávám stížnost na jednání soudu.
Odborníci radí, že než cokoli klienti podepíší, měli si to pořádně v klidu přečíst a půjčovat si u ověřených společností.
Vláda schválila lepší postavení klientů spotřebitelských úvěrů
Číst článek
„Myslím si, že už jsem do budoucna hodně poučená. Nic podobného už bych si nebrala. A kdyby náhodou, tak opravdu jen od renomované společnosti, případně od bank, a hodně bych se informovala o podmínkách úvěru,“ je přesvědčená Johana.
S příběhem, jako je ten Johany, bychom se už v budoucnu setkávat neměli. Novela totiž - mimo jiné - používání bianco směnek a šeků zakazuje.