Izrael chce zabránit příjezdu zahraničních aktivistů do Gazy
Na Blízkém východě se schyluje k další mezinárodní konfrontaci. K pásmu Gazy se blíží flotila lodí se stovkami aktivistů ze 40 zemí světa. Chtějí vyjádřit podporou Palestincům žijícím už tři roky v podmínkách blokády a vezou jim také 10.000 tun materiální pomoci. Izrael to ale označuje za provokaci a chce příjezdů lodí zabránit.
Aktivisté tvrdí, že Palestinci kvůli izraelské blokádě trpí nedostatkem základních potřeb. Podle blízkovýchodního zpravodaje Českého rozhlasu Břetislava Turečka nedovoluje Izrael do Gazy dovážet desítky položek zboží, často různé potraviny.
Například BBC nedávno odhalila, že je to některé koření. Ve své době, asi před dvěma lety, Američany udivilo, že je zakázaný dovoz těstovin, a protože to bylo pro Izrael poměrně trapné, tak ho potom povolil.
O blokádě Gazy mluvil blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček v Ranním Radiožurnálu
Není ale pravda, že by v Gaze byl nějaký hladomor, Izrael velmi dbá na to, aby tam pouštěl základní potraviny, které obyvatelům umožňují normálně přežít. Ale je pravda, že drtivá většina spotřebního zboží se dnes do Gazy dostává stovkami pašeráckých tunelů ze sousedního Egypta.
Izrael má pro svůj postup dvě sady argumentů. Jednak říká, že do Gazy se nesmějí dostat věci, které mohou být využity ke zbrojení nebo k budování bunkrů. Proto tam například až na malé výjimky nepouští stavební materiál, ačkoliv Gaza je od loňské války ještě velmi rozbombardovaná.
Zároveň Izrael říká, že tam pouští ty základní potřeby, ale že ho nic nenutí z mezinárodního hlediska pouštět tam zbytné věci, třeba hračky a podobně. A nepouští je tam proto, protože je to nepřátelské území.
Aktivisty čeká zatčení
Izraelská vláda už rozhodla, jak odpoví na snahu zahraničních aktivistů prorazit námořní blokádu kolem pásma Gazy. Izrael vyhlásil, že pokud neuposlechnou výzvu k návratu, izraelské námořnictvo je pozatýká. Následně je prý čeká vyhoštění do jejich zemí.
V tuto chvíli se flotila na podporu Palestinců pohybuje po Středozemním moři. Její příjezd ke Gaze se očekává v sobotu. Izrael už pro aktivisty zřídil zadržovací tábor v přístavu Ašdod, který má spravovat vězeňská služba.
Izraelské vedení se zabývalo hlavně otázkou, jaké dopady může mít zásah námořnictva na mezinárodní veřejné mínění. Izrael proto rozhodl, že tisíce tun humanitární pomoci v případě konfliktu z lodí vyloží a po bezpečnostní prohlídce do Gazy dopraví pozemní cestou.
Izrael výrazně omezuje přísun zboží a potravin do Gazy od léta 2007, kdy se tam dostalo k moci protiizraelské hnutí Hamás.