Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že jeho země nikdy nedovolí Íránu vlastnit jadernou zbraň. Izrael se prý nebrání rozhovorům, které povedou k úplné likvidaci íránského jaderného programu.
Izraelská armáda šetřila okolností zabití 15 palestinských záchranářů. Březnový incident podle ní nebyl popravou. Izraelci těla obětí hodili do masového hrobu a sanitky sešrotovali.
Papež František poprvé od nástupu do funkce osobně nepronesl velikonoční poselství Urbi et orbi. V historii se však podobné případy vyskytly. Stalo se tak v případě Jana Pavla I. a Jana Pavla II.
Ibrahim Kalin delegaci Hamásu ujistil o trvalé podpoře Turecka a prohlásil, že Ankara se rozhodně postaví proti jakýmkoli novým snahám o okupaci nebo anexi dalšího palestinského území.
„Izrael nabízí Hamásu to, že Hamás mu předá všechny rukojmí, ale pak ho nakonec potřebuje zničit. To pochopitelně pro druhou stranu nedává smysl,“ popisuje blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček.
Tel Aviv pozastavil přístup humanitární pomoci do Pásma Gazy. „Izrael si nejspíš myslí, že čím více bude na Hamás tlačit, tím dříve dostane rukojmí zpátky,“ říká expert na Blízký východ.
Izraelský ministr obrany Jisrael Kac již dříve oznámil, že armáda v takzvaných bezpečnostních zónách v Pásmu Gazy, Libanonu a Sýrii zůstane po neomezenou dobu.
Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí přitom tento týden uvedl, že situace v Pásmu Gazy je nyní pravděpodobně nejhorší za 18 měsíců trvání války.
„Humanitární situace je nyní pravděpodobně nejhorší od začátku bojů před 18 měsíci,“ uvedl úřad OSN. Přerušení dodávek humanitární pomoci je rovněž nejdelší od začátku války, dodal úřad.
Palestinské hnutí Hamás i Izrael jsou ochotny slevit ze svých požadavků na propouštění rukojmích z Gazy. Podle saúdskoarabských médií je příprava nové dohody v závěrečné fázi.
Izraelští vysloužilí i aktivní záložníci požadují ukončení bojů v Gaze a urychlenému návratu všech zbývajících rukojmích. Napsali to v otevřených dopisech adresovaných vládě i vedení IDF.
Izraelská armáda mezitím oznámila, že ukončila obsazování takzvaného koridoru Morag, kterým od sebe zcela oddělila oblasti města Chán Júnis a Rafah na jihu Pásma Gazy.
Izraelští piloti stíhaček ve výslužbě a v záloze vyzvali vládu, aby urychlila propuštění rukojmích držených v Gaze, i kdyby to znamenalo zastavení války. Hrozí jim propuštění.
Vláda v druhé polovině března rozhodla o odvolání šéfa tajné služby Šin Bet Ronena Bara k 10. dubnu. Úterní jednání začalo chaoticky, když je narušilo několik incidentů a hádek.
Trump o jednání mluvil po schůzce s izraelským premiérem, se kterým hovořili mimo jiné o situaci v Pásmu Gazy, jejíž obyvatelé by podle Trumpa měli mít možnost odejít, kamkoli budou chtít.
Svědectví vojáků sesbírala nezisková organizace Breaking the Silence, kterou v roce 2024 založili izraelští veteráni. V pondělí vydala publikaci s názvem Perimeter.
Během nedělních izraelských útoků v Pásmu Gazy podle místních úřadů zemřelo 44 lidí a další desítky utrpěly zranění. Izrael v noci čelil raketovému útoku na město Aškelon, jeden člověk byl zraněn.
Netanjahu krok zdůvodnil tím, že v šéfa Šin Betu ztratil důvěru. Viní jeho úřad z neschopnosti předpovědět a zabránit teroristickému útoku palestinského hnutí Hamás na Izrael z roku 2023.
Spojené státy zvyšují vojenský tlak na Írán. Konflikt ukazuje na rostoucí fenomén globální jaderné renesance, který může zásadně změnit bezpečnostní rovnováhu nejen v regionu, ale i ve světě.
Brigády Kasám, ozbrojené křídlo Hamásu, v tiskovém prohlášení oznámily smrt svého velitele Hasana Ahmada Farháta, jeho syna Hamzy, rovněž člena brigád, a jeho dcery.
„Jsem zhrozen smrtí 15 zdravotníků a humanitárních pracovníků, která vyvolává další obavy ohledně páchání válečných zločinů izraelskou armádou,“ řekl vysoký komisař OSN pro lidská práva.
Budapešť ve čtvrtek oznámila, že se maďarská vláda rozhodla od Mezinárodního trestního soudu odstoupit a že k tomu ještě ve čtvrtek zahájí patřičný proces.
Izraelská armáda později večer potvrdila, že provedla v Sýrii údery, terčem podle ní byly vojenské základny a vojenský objekt v oblasti hlavního města.
„Během noci izraelská armáda zintenzivnila ofenzivu,“ říká Irena Kalhousová, šéfka Rady Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově. Situace v Rafahu se podle ní zhoršuje v rámci hodin.