„Tato zpráva je plná nehorázných lží,“ uvedlo izraelské ministerstvo zahraničí. Podle izraelské diplomacie vede Human Rights Watch „propagandu proti Izraeli“, napsala agentura AFP.
Turecko údajně chystá vojenskou ofenzivu proti kurdským milicím na východě Sýrie. Podle amerických zdrojů začalo Turecko shromažďovat vojenské síly u města Kobani u turecko-syrské hranice.
„Poté, co Izrael poškodil Hizballáh a Hamás, přišla na řasu Sýrie,“ usuzuje bývalý opoziční politik Mazen Maialeh. „Signály zatím vypadají pozitivně,“ hodnotí vývoj lékařka Samira Sibaiova.
„Izrael nejenže bude rozšiřovat existující osady na Golanách, ale začal okupovat i část Golan, která byla pod syrskou kontrolou. To je v Sýrii viděno jako nepřátelský krok,“ říká expert Jakub Záhora.
Bezprecedentní cesta izraelského premiéra do horského nárazníkového pásma byla několik hodin vedena v tajnosti, než o ní informovala jeho kancelář a ministerstvo obrany.
Izrael uzavře svou ambasádu v Dublinu, oznámil v neděli izraelský ministr zahraničí Gideon Saar. Krok zdůvodnil tím, co označil za „extrémní protiizraelskou politiku irské vlády“.
„Povstalci byli prostě najednou velmi úspěšní a zbořilo se to jako domeček z karet,“ popisuje pád režimu Bašára Asada v Sýrii bezpečnostní expert Jiří Schneider.
Podrobnosti možné dohody jsou nejasné. Zatímco zdroje Reuters hovoří o krátkém příměří a výměně několika rukojmích, Wall Street Journal píše o až 60denním klidu zbraní a propuštění 30 rukojmí.
Nákladní automobily s humanitární pomocí se opakovaně stávaly terčem únosů ozbrojených gangů krátce po vjezdu do Pásma Gazy. Hamás to podle Reuters přimělo zorganizovat ochranu těchto konvojů.
V Sýrii také operuje Izrael, který část území bombarduje. „Útočí na zbraně Asada, které by mohly být v budoucnu proti Izraeli použity,“ říká pro Radiožurnál vojenský analytik Milan Mikulecký.
Blesková povstalecká ofenziva v Sýrii smetla za 11 dnů režim prezidenta Bašára Asada. Podle Evy Taterové z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd může situace vést ke kompromisu či další válce.
„Pro Írán je to ztráta určité nárazníkové zóny a linie, přes kterou mohl zásobovat své spojence,“ vysvětluje vedoucí Centra pro studium Blízkého východu Metropolitní univerzity Praha Tureček.
Macron ocenil odvahu a trpělivost syrského lidu. „V tomto okamžiku nejistoty jim přeji mír, svobodu a jednotu,“ uvedl. Podle Donalda Trumpa stojí za koncem dynastie ztráta zájmu ze strany Ruska.
Lidskoprávní organizace poukazuje na některá prohlášení izraelské vlády, která podle ní vykazují vůli provést genocidu, a na snímky ze satelitů, které ukazují rozsah válečné zkázy v Pásmu Gazy.
Více než tři měsíce po nálezu těl šesti izraelských rukojmích na jihu Pásma Gazy vyšetřování ukázalo, že zajatce pravděpodobně zastřelili jejich věznitelé v době vzdušného úderu na tunel hnutí Hamás.
„To, jak rychle budou syrští spojenci schopní se zmobilizovat, je momentálně klíčová proměnná,“ říká k aktuálnímu dění v Sýrii odborník Jan Daniel. Co se v zemi odehrává, shrnují otázky a odpovědi.
Statisíce civilistů podle humanitárních pracovníků nemají dostatek potravin už řadu měsíců, zatímco v oblasti pokračuje tažení Izraele proti hnutí Hamás.
Izraelská armáda sdělila, že v autě zneškodnila hledaného bojovníka, který se podílel na loňském útoku Hamásu. V pozdějším prohlášení uvedla, že útočník spolupracoval s WCK.
Armáda tvrdí, že její bezpilotní prostředek zaútočil na nákladní vůz, na kterém bylo nainstalováno odpalovací zařízení. Uvedla, že odstranila „hrozbu vůči Izraeli a porušení dohody o příměří“.
Izraelská armáda se z Libanonu plně nestáhla a tvrdí, že tam působí „proti porušování příměří“. Členové Hizballáhu se údajně pohybovali v areálu, který sloužil k odpalování raket.
Pár hodin poté, co Izrael uzavřel příměří s militantním hnutím Hizballáh, odháněla izraelská armáda střelbou auta blížící se k jejím pozicím. Zřejmě šlo o místní snažící se dostat do svých domovů.
První jednotky libanonské armády už míří na jih země – tak jak s tím počítá dohody o příměří s Izraelem. Mezi řekou Lítání a hranicí s Izraelem mají nahradit ozbrojence Hizballáhu.
„Já považuju za normální, že v takové situaci člověk všeho nechá a snaží se pomáhat, jak jen může. Během minulé války v roce 2006 jsem zase dělal řidiče sanitky,“ říká šéfkuchař Alí Amáša.
Kalhousová se domnívá, že příměří má šanci vydržet, přestože do poslední chvíle na sebe obě strany útočily: „Izrael i Hamás chtěly ukázat, že do příměří jdou z pozice síly, nikoli z donucení.“