Kladenská fakulta biomedicíny plánuje pořídit preparáty lidských těl pro výukové účely

Rychle se rozvíjející fakulta biomedicíny ČVUT v Kladně plánuje nakoupit pro výuku svých studentů takzvaná plastinovaná lidská těla. Podobné preparáty mohli v Česku před časem vidět návštěvníci výstav Bodies Revealed. Kladenská biomedicína bude jedna z prvních v Evropě, kde budou studenti místo mrtvých těl ležících na stole studovat moderní preparáty ve vzpřímených polohách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Kladně na náměstí Sítná

Budova Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Kladně na náměstí Sítná | Foto: Jana Káninská

Jak vypadá lidské tělo, se v Česku ročně učí tisíce studentů medicínských oborů. Kladenská biomedicína chce jít ale podle svého děkana Jozefa Rosiny dál:

„Například když si představíte běžce, je udělán opravdu jako běžec. Je přesně vidět, jak je to upevněno, jak jsou všechny svaly připojeny.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Kladenská biomedicína bude jedna z prvních v Evropě, kde budou mít studenti k dispozici moderní preparáty. Natáčela o tom Kateřina Havránková

„Jeden by ukazoval všechny svaly v lidském organismu, druhý všechny cévy, třetí všechny nervy, další by byl rozkrájen tak, jako jsou snímky z CT, aby si student dokázal z řezeb představit, kde se nacházejí játra, ledviny,“ popisuje Jozef Rosina lidské preparáty, které plánuje umístit do speciálních učeben v kladenské budově biomedicíny na náměstí Sítná.

Lidských těl by mělo být ve škole dohromady sedm. Rozdíl oproti tradičním anatomickým cvičením je podle Jozefa Rosiny obrovský. Mrtvá těla teď musejí být napuštěna páchnoucí látkou, která zabraňuje jejich rozkladům. A taky musí při zkoumání ležet. Nové preparáty budou stát.

„Stojí v prostoru. Je to jako věšák, který jde skrz mrtvolu a ta je na něm. Tkáně se nedeformují. Tělo má nějakou hmotnost, a když ho položíte, tkáně se deformují,“ vysvětluje Jozef Rosina.

Na přípravu nových speciálních místností a nákup těl od firmy, která má na přípravu patent a dohlíží na etiku jejich získávání, bude fakulta potřebovat asi 17 milionů korun.

Škola se teď na ně snaží získat prostředky. Preparáty si pak bude moci prohlédnout i veřejnost při dnech otevřených dveří.

A zatímco vystavování těl pro veřejnost doprovázely kontroverze, podle děkana je přínos takto upravených preparátů neoddiskutovatelný:

„Ti lidé umřeli a před smrtí povolili, že se na nich pak můžeme učit. Jak jinak bychom se mohli reálně podívat do těla člověka, když bychom se nemohli učit na mrtvých lidech?“

BODIES... THE EXHIBITION | Foto: Press kit

Kateřina Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme