Nejvhodnější doba na očkování proti chřipce je v říjnu a v listopadu

Venku už naplno vládne podzim, který se projevuje sychravým, deštivým počasím. S ním přicházejí i různé zdravotní problémy, jako je rýma, kašel a často také chřipka. Tou ročně onemocní tisíce lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování, ilustrační foto

Očkování, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Brian Hoskins

„Chřipku jsem měl několikrát v životě, naposledy loni. To mě to složilo tak, že jsem byl několik týdnů mimo provoz. Ležel jsem doma, nemohl jsem se hnout, bolelo mě celé tělo. Vlezlo mi to také na průdušky a pak jsem musel mít antibiotika,“ líčí své zkušenosti s chřipkou pan Ivan z Plzně.

A podle vedoucí oddělení očkování z plzeňského Zdravotního ústavu Daniely Fránové rozhodně není sám, kdo v minulém roce chřipkou onemocněl.

„V loňském roce byla velmi závažná epidemie chřipky s neobvykle těžkými klinickými potížemi a byla i řada případů úmrtí na chřipku. A to bohužel i u lidí mladých a dosud zdravých, včetně několika výjimečných případů zdokumentovaných dětských úmrtí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Více informací o chřipce a očkování proti ní zjišťovala Martina Klímová

Chřipka se nevyhýbá žádné věkové kategorii, ale někteří lidé mohou onemocnět snadněji než druzí.

„Lze odhadovat, že těžší průběh bude mít u lidí starších 65 let věku a u lidí, kteří mají nějaké chronické onemocnění, ať je to onemocnění srdce, cév, ledvin nebo u diabetiků, anebo u osob s chronickým onemocněním dýchacích cest. Ze zkušeností z minulých let se ukazuje, že rizikovou skupinou jsou i obézní lidé a kuřáci,“ vyjmenovává lékařka.

Oproti rýmě a viróze s sebou chřipka nese mnohá rizika. „Je nebezpečná tím, že se nejedná jen o onemocnění dýchacích cest, ale je to onemocnění celého těla. Vysoké horečky, suchý dráždivý kašel a potíže jsou tak výrazné, že člověka nutí ulehnout do postele. Chřipka nemusí zůstat jen infekcí horních cest dýchacích, ale může se rozvinout i na dolní cesty dýchací a může velice rychle přejít v zápal plic,“ varuje Fránová.

Toho se ale pan Ivan nebojí a spoléhá na takzvanou nespecifickou ochranu. „Já se očkovat nenechávám. Žiji celkem zdravě, cvičím a jím dost vitamínů, takže si myslím, že se chřipce můžu vyhnout.“ Jak ale upozorňuje lékařka, jedinou spolehlivou ochranou proti chřipce je očkování.

Nachlazení vs chřipka | Foto: Michal Jindra

„Očkování proti chřipce už začalo, očkovací látky máme rozvezeny do ambulancí. Vakcína je trojsložková jako v minulých letech, je hrazena z veřejného zdravotního pojištění všem lidem starším 65 let a lidem s chronickým onemocněním cév, srdce, diabetikům, lidem s onemocněním ledvin."

„Novinkou letošní sezony je i to, že Všeobecná zdravotní pojišťovna a zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra hradí toto očkování všem svým klientům. Nejvhodnější čas na očkování je říjen a listopad, měsíce před tím, než je zvýšený výskyt chřipek v populaci.“

Očkování proti chřipce probíhá v jedné dávce, kterou může aplikovat buď praktický lékař anebo pracovníci očkovacích center či Zdravotního ústavu v Plzni.

Martina Klímová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme