Pasivní kouření nesvědčí ani mentálnímu zdraví
Škodlivé účinky, které má „kouření z druhé ruky“ na fyzické zdraví člověka, jsou široce zdokumentovány. Nová studie ale ukazuje, že narušeno může být i naše duševní zdraví. Ministerstva zdravotnictví tak zřejmě dostanou šanci oživit nálepky na tabákových výrobcích novým varováním.
Vědci z Londýnské univerzity dlouhodobě sledovali 5560 dospělých zdravých nekuřáků a 2595 kuřáků. Zaměřili se na psychický stav a hospitalizaci na psychiatrických odděleních. Do jaké míry byli nekuřáci vystaveni pasivnímu kouření, vědci objektivně zjistili z jejich slin. Stanovili v nich hladinu sloučeniny konitinu, který představuje hlavní produkt metabolizmu nikotinu.
Celkem 14,5 % účastníků si stěžovalo na úzkostné stavy. U nekuřáků, kteří byli často vystaveni tabákovému kouři, byly tyto stížnosti častější než u nekuřáků, kteří se zakouřenému prostředí dokázali vyhýbat. Během dalších šesti let se 41 účastníků studie ocitlo v péči psychiatrů. Převahu mezi nimi tvořili aktivní i pasivní kuřáci s vysokou hladinou konitinu ve slinách. Jejich problémy byly diagnostikovány jako schizofrenie, deprese, delirium a další psychiatrické poruchy.
Data, která vědci získali a která hovoří o škodlivosti nikotinu pro duševní zdraví, souhlasí s výsledky dřívějších studií. Experimenty na pokusných zvířatech ukázaly, že tabák může vyvolávat negativní rozpoložení a lidské studie zase ukazují na spojitost mezi kouřením a depresemi.