Podolská porodnice unikátní operací zachránila dvojče v děloze matky
Lékaři v pražském Ústavu pro péči pro matku a dítě v Podolí zachránili díky unikátní metodě jedno z dvojčat v děloze matky. Druhý z plodů nebyl životaschopný, neměl vyvinuté srdce ani hlavu, přesto tomu zdravému bral výživu. Porodníci ho proto odstranili metodou takzvané destrukce nádorů. Pracovníci Centra fetální medicíny tak poprvé úspěšně použili metodu vyvinutou v belgické Lovani.
Podle docenta Ladislava Krofty, který zákrok provedl, matka s 80procentní pravděpodobností porodí zdravé dítě.
Pane doktore, proč byl tento zákrok tak unikátní?
Na výkonu je jedinečná hlavně mezioborová spolupráce, protože jsme byli schopni výkon udělat jen díky tomu, že jsme měli k dispozici technologii, kterou používají kolegové na 1. lékařské fakultě na klinice radiodiagnostiky, kteří pomohli tu technologii přivézt k nám do ústavu a výkon provést.
Rozhovor Hanky Shánělové v Odpoledním Radiožurnálu s lékařem Ladislavem Kroftou o unikátní operaci plodu v děloze
Jak dlouho operace trvala?
Výkon sestával z dvou částí, trvala něco přes hodinu. Nejprve jsme museli doplnit plodovou vodu kolem poškozeného dvojčete, kde ta voda nebyla žádná, abychom se k němu lépe dostali. Pak jsme zavedli operační elektrodu do jeho těla a eliminovali jsme z provozu oběh, který ho zásoboval.
Kolik lidí se na zákroku podílelo?
V zásadě šest. Čtyři pracovníci od nás z ústavu, pan primář z kliniky radiodiagnostiky a technik, který obsluhoval jednotku, která umožnila provedení výkonu.
Jak časté jsou takové operace nenarozených dětí?
My jsme výkon v této fázi těhotenství dělali poprvé. Za poslední rok jsme udělali na našem pracovišti už pět výkonů na těhotné děloze, na dvojčatech, ale vesměs to byly výkony mezi 21. a 24. gestačním týdnem. Tento typ výkonu jsme udělali v 16. týdnu poprvé.
Ladislav Krofta, zástupce ředitele Ústavu pro péči o matku a dítě
Číst článek
Může tato operace pomoci řešit podobné situace v budoucnu?
Tato diagnóza je poměrně výjimečná. Frekvence této vrozené vývojové vady u jednovaječných dvojčat je zhruba jedno na 35 tisíc živě narozených dětí. Použití té radiofrekvenční ablační technologie je právě u této diagnózy metodou první volby a představuje metodu, která by měla být spojena s nejmenším rizikem komplikací.
Jakou má teď zachráněné dítě šanci?
Z literatury víme, že ta žena má pravděpodobnost zhruba 80 procent, že by mohla porodit zdravé dítě kolem termínu porodu.