Smyslem projektu není vytvářet alternativu k lidské děloze, ale překlenout kritické období vývoje plodu před 22. týdnem. Šance na záchranu takových dětí se v současnosti pohybuje okolo deseti procent.
Speciální operační tým českých lékařů v uplynulém roce transplantoval dělohu už šesti ženám. Nyní se pacientky začínají připravovat na umělé oplodnění a v případě úspěchu i těhotenství.
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) poprvé v České republice provedli transplantaci dělohy. Mladá žena teď může otěhotnět a donosit zdravé dítě. Jde o 11. transplantaci dělohy od žijící dárkyně na světě. Ženě, která se narodila bez dělohy, ji darovala její matka. Lékaři se na operaci připravovali čtyři roky.
Lékaři v pražském Ústavu pro péči pro matku a dítě v Podolí zachránili díky unikátní metodě jedno z dvojčat v děloze matky. Druhý z plodů nebyl životaschopný, neměl vyvinuté srdce ani hlavu, přesto tomu zdravému bral výživu. Porodníci ho proto odstranili metodou takzvané destrukce nádorů. Pracovníci Centra fetální medicíny tak poprvé úspěšně použili metodu vyvinutou v belgické Lovani.
Dnes začíná Evropský týden prevence proti rakovině děložního čípku. Ženám a dívkám chce připomenout, že jde o onemocnění, kterému lze předejít. Vedle očkování jsou důležité i pravidelné každoroční gynekologické prohlídky, při kterých se dá nebezpečné národové onemocnění odhalit.