Společnost CARE bojuje za práva žen v chudých zemích. Klíčem je pro ni vzdělání

Tvoří polovinu obyvatelstva světa, odpracují dvě třetiny všech pracovních hodin na světě, ale vydělají jen třetinu celosvětových příjmů a vlastní méně než dvě procenta země. O kom je řeč? O ženách. Nezisková organizace CARE dnes pořádá panelovou diskusi s názvem Proč je těžké být ženou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánské ženy. Ilustrační foto

Afghánské ženy. Ilustrační foto | Foto: ISAF Headquarters Public Affairs Office from Kabul, Afghanistan

Podle viceprezidentky představenstva CARE Andrey Wagner-Hager mají obtížnou existenci chudé ženy v nerozvinutých zemích:

„Máme 1,3 miliard lidí, kteří žijí ve velice chudých podmínkách, mají 1,25 dolarů za den. Z toho je 70 procent žen a dívek a 70 procent z nich žijí v Africe a v jižní Asii.“

Špatný přístup ke vzdělání a právům mají ženy v tradičních chudých společnostech, náboženství zde však nehraje hlavní roli. Vzdělání je přitom klíčem k rozvoji společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obtížné situace žen v některých částech světa hovořila ve Světě o osmé viceprezidentka CARE Andrea Wagner-Hager

„Lidé, kteří umějí číst, psát a počítat, se lépe učí o tom, jaká mají práva. Potkala jsem spoustu žen, ale i mužů, kteří nevěděli, že mají nějaká lidská práva, že mohou odmítnout sňatek, že je možné žít i po rozvodu. V řadě zemí jsou rozvedení lidé vyřazeni ze společnosti. Mnohde jsou zvýhodněni muži, ale celá řada žen si neuvědomuje, že mají nárok na nějakou pomoc a na vzdělání. My se snažíme toto změnit,“ upozorňuje Wagner-Hager.

Společnost CARE pomáhá ženám v afrických zemích, jako jsou Etiopie, Tanzánie, Zanzibar, ale 15 let i v Afghánistánu. Tam se snaží poskytnout základní vzdělání dívkám na venkově a v nedostupných oblastech.

Andrea Wagner-Hager popisuje zejména úspěchy s domácím vyučováním: „V regionech Indie, Afghánistánu i Pákistánu není běžné, aby dívka chodila do školy, vzdělání není vnímáno pro dívky jako nutnost. A dívky, které chodí do školy, jsou často napadány a je pro ně bezpečnější zůstávat doma. Proto se snažíme poskytovat vzdělávání na úrovni základní školy doma. Poskytujeme jim knihy, učitele. Normální docházka trvá čtyři roky, ale naše vzdělávání je kvalitnější a trvá dva roky. Potom mnoho dívek postupuje do dalšího vzdělávání a pro nás je velkým úspěchem, že umějí číst a psát.“


Dana Votýpková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme