„Kolega mi také popsal, že kdokoli, kdo se tam 3. července dostal k pytli mouky, byl střelen do hlavy,“ popisuje svědectví o situaci v Gaze Tereza Wyn Haniaková z Lékařů bez hranic.
V Demokratické republice Kongo, kde je znásilnění na denním pořádku, začaly docházet léky, které mohou nákaze zabránit. Už nyní je přitom HIV pozitivních asi 3,5 procenta místních obyvatel.
„My dokonce jednoho zraněného psa vyléčili, měl tržnou ránu mezi lopatkami a kulhal. Psi přicházejí k nám i k vojákům. Všech jsme se ujali, protože nám jich je líto,“ popisuje Olga.
Palestinci podle sdělení lékařů ze dvou nemocnic zemřeli, když se snažili dostat k centrům GHF. To se nachází v blízkosti koridoru, který obsadila izraelská armáda.
Jachtu izraelští vojáci obsadili v noci z neděle na pondělí, když se přibližovala k Pásmu Gazy. Podle nevládního hnutí Koalice flotily svobody byla však loď v mezinárodních vodách.
Zdravotníci z nemocnic Šífa a Al-Kuds uvedli, že nejméně 25 lidí přišlo o život a desítky byly zraněny. Deset lidí podle nich zemřelo při dalších útocích izraelské armády.
U centra humanitární pomoci v Gaze zahynulo čtrnáct lidí, 99 bylo zraněno uvedly místní nemocnice a ministerstvo zdravotnictví. Do davu měli střílet izraelští vojáci. Izrael se k události nevyjádřil.
Plachetnice vyplula v neděli z italské Katánie. Svou akcí chtěli aktivisté zejména upozornit na katastrofální situaci civilistů na válkou zmítaném území Palestiny.
Loď Madleen míří k břehům Pásma Gazy. Svou akcí chtějí aktivisté kromě dodání potravin Palestincům zejména upozornit na katastrofální situaci civilistů na válkou zmítaném území.
Smrtící nálety ve čtvrtek podle civilní obrany mířily na dům v jihovýchodní části města Gaza, na oblast určenou pro vysídlené osoby v Chán Júnisu na jihu úzkého pobřežního pásu.
Nejméně 24 Palestinců zabila izraelská palba, když čekali na distribuci humanitární pomoci v oblasti Rafáhu na jihu Pásma Gazy, sdělila v úterý agentura Reuters.
Dav Palestinců v úterý prorazil plot u nového humanitárního centra v oblasti Rafáhu na jihu Pásma Gazy. Izraelská armáda tvrdí, že vypálila varovné výstřely, aby zjednala pořádek.
Stovky Palestinců, včetně žen a dětí se nahrnuly k jednomu z distribučních míst Humanitární nadace pro Pásmo Gazy v Rafáhu, pod plnou kontrolou izraelské armády, aby dostaly jídlo.
„Izrael pustil do Gazy pět kamionů, tudíž se ani k mé rodině nic nedostalo. Je to kapka v oceánu,“ říká Yara Abu Aataya, designérka, jejíž část rodiny žije v Pásmu Gazy.
„Obnovuji mou zarmoucenou výzvu k umožnění vstupu důstojné humanitární pomoci (do Pásma Gazy) a k zastavení bojů,“ uvedl papež. Podle něj je situace v Pásmu Gazy čím dál více znepokojivá a bolestná.
„Je absurdní, směšné a absolutně neospravedlnitelné, že se pět kamionů vydává za krok dobré vůle,“ dodává ředitel a spoluzakladatel Člověka v tísni Šimon Pánek.
Podle údajů OSN části obyvatel hrozí, že zemřou na důsledky hladu. Izrael naopak tvrdí, že zásoby vytvořené během příměří by měly být dostatečné a že pomoc zadržuje Hamás.
Izrael od 2. března znemožňuje přísun jakýchkoliv dodávek do Pásma Gazy, včetně humanitární pomoci, přičemž dlouho tvrdil, že v oblasti je potravin dostatek z období před vyhlášením blokády.
Organizace chce humanitární pomoc distribuovat v takzvaných bezpečných distribučních místech. Na rozdíl od Izraele nově vzniklá organizace tvrdí, že je nutné zřídit je i na severu.
V současnosti čelí nejvyššímu, takzvaně katastrofálnímu, stupni akutního nedostatku potravin dvanáct procent obyvatelstva, uvádí agentura AFP s odvoláním na zprávu Výboru pro kontrolu hladomoru.
„Spousta záložáků odmítá znovu narukovat... Bude ještě zajímavé, jak se izraelská armáda případně popere s tím, že nebude mít dost záložáků na to, aby takhle velkou operaci zahájila,“ říká Kalhousová.
Na hranicích Pásma Gazy stojí 116 tisíc tun potravin. Izrael dodávku blokuje a odmítá, že by v Pásmu Gazy panoval hlad. Dle OSN se ale počet dětí s akutní podvýživou rapidně zvyšuje.
Izraelský ministr obrany Jisrael Kac již dříve oznámil, že armáda v takzvaných bezpečnostních zónách v Pásmu Gazy, Libanonu a Sýrii zůstane po neomezenou dobu.
Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí přitom tento týden uvedl, že situace v Pásmu Gazy je nyní pravděpodobně nejhorší za 18 měsíců trvání války.