„Režim si je vědom toho, že i malé shromáždění může přerůst v masovou demonstraci. Chybí mu příznivci a pro udržení moci nezná jinou možnost než šíření strachu," vysvětluje Mahmúd Amiry-Moghaddam.
Tvář zakrýt a jazyk za zuby. Ženy mají v Afghánistánu čím dál méně práv. Tálibán je krutý, už zavedl i bičování a kamenování. Zmůže s tím něco mezinárodní společenství?
První otázka řešila pasáž o práci žen v domácnosti. Nově se měli lidé v domácnosti starat o sebe navzájem. Druhá otázka se týkala definice rodiny, která je aktuálně omezená pouze na manžele s dětmi.
Dívky, které testem neprojdou, jsou hlášené na policii, která se pak případem dále zabývá. Často také v telefonech studentek hledají zprávy o možných sexuálních partnerech.
Příkaz soudkyně platí 14 dní a umožňuje ženě, která o potrat požádala, podstoupit interrupci, aniž by proti ní mohl Texas uplatnit své protipotratové zákony.
„Dnes by se o něm řeklo, že je feminista, byť on by to o sobě určitě neřekl. Neměl rád škatulky. Nicméně jeho vztah k ženám byl nekonvenční,“ vysvětluje historik Vojtěch Kessler.
„Spousty stereotypů udržujeme bez toho, abychom si uvědomili, že to jsou stereotypy. Například stereotyp, že se ženy nehodí pro některá povolání, a proto není vhodné, aby se žena věnovala chirurgii.“
„Do nedávna byla ženám vyhrazena jen práce ve zdravotnictví. Mohly být buď lékařky, nebo zdravotní sestry. Nic víc. Dnes máme inženýrky i první ženu diplomatku,“ vypráví Safia.
V letech 2011 až 2020 se počet motorek v Burkině Faso ztrojnásobil, dnes je má každý sedmý obyvatel země. Velký podíl na tom mají právě ženy. V době ekonomických těžkostí jsou díky tomu nezávislejší.
„Případ Amíníové zasáhl Íránce tím, že šlo o mladou ženu, která byla v Teheránu jen jako turistka. Mnozí v ní viděli svou dceru či sestru,“ říká Jasmin Ramseyová z Centra pro lidská práva v Íránu.
Ženám má být podle ministrova nařízení znemožněno pracovat až do odvolání. Jde o další omezení práv žen v zemi, v úterý bylo ženám zakázáno studovat na univerzitách.
Když se řekne feminismus, někomu se mohou vybavit pochodující sufražetky nebo pálení podprsenek. Boj za genderovou emancipaci má však daleko pestřejší dějiny než ty, co si vypráví západní společnost.
Tři zatčené Afghánky podle organizace Human Rights Watch uvedly, že je Tálibán zadržel společně s jejich rodinami včetně malých dětí. Po propuštění se jim ze země podařilo uprchnout.
Íránskému režimu se navzdory stále tvrdším opatřením nedaří zkrotit protesty, které trvají už sedm týdnů. Veřejné procesy mají sloužit jako odstrašující prostředky.
„Prý pro mravnostní policii pracujeme proto, že tím chráníme ženy. Pokud se totiž nebudou vhodně oblékat, mohou svým vzezřením vyprovokovat muže a ti jim můžou ublížit,“ říká člen mravnostní policie.
Konec dvacetiletého angažmá amerických vojsk a jejich spojenců v Afghánistánu přesně před rokem vystřídala vláda hnutí Tálibán. Co přinesla za změny, analyzuje server iROZHLAS.cz.
Jihoafričané se bouří proti přistěhovalcům, kteří v zemi těží zlato. 80 z nich stanulo v pondělí před soudem za 32 případů znásilnění. Místní v rámci protestu zaútočili na tábořiště migrantů.
Afghánská ekonomika je v kritickém stavu. Vládnoucí Tálibán nutně potřebuje, aby jeho vládu uznaly jako legitimní ostatní země, a získal tak přístup k finančním zdrojům ze zahraničí.
Pokřikování na ulici, pomlaskávání, svlékající pohledy nebo nevhodné poznámky na pracovních pohovorech. Po odvysílání pořadu Inkognito s Marošem Kramárem se strhla diskuse o sexuálním obtěžování.
„Ženy se všemi právy jsou podmínkou moderní společnosti. Celosvětově jsme v této věci teprve na půli cesty,“ reagoval na twitteru litervský ministr zahraničí Linas Linkevičius.
Brasília||Daniela Brodcová, David Koubek|Zprávy ze světa|Profil
Nový brazilský prezident Jair Bolsonaro je bývalým vojákem, kapitánem ve výslužbě, který v průběhu politické kariéry vystřídal devět politických stran.
Od středy v Dánsku platí zákaz zahalování obličeje na veřejnosti. Opatření míří zejména na nikáby a burky, které nosí konzervativní muslimky. Týká se ale například i kukel nebo falešných vousů.
Stovky Polek opět demonstrovaly v centru Varšavy proti návrhu zákona, který by zrušil dosud legální možnost umělého přerušení těhotenství v případě těžkého a nenapravitelného poškození plodu.
Saudská Arábie v poslední době zavedla několik reforem. Po desítkách let se například otevřela kina. Saudky ale stále nemůžou pracovat, cestovat ani se vdávat bez povolení mužů.