V IKEMu poprvé úspěšně rozdělili transplantovaná játra mezi dva dospělé
Čeští lékaři poprvé transplantovali jedna darovaná játra dvěma dospělým lidem. Dostal je mladý manželský pár, který se otrávil smrtelnou muchomůrkou zelenou. Transplantaci provedli lékaři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v noci na pondělí.
Podle dostupných zdrojů takovou transplantaci nikdo jiný na světě neprovedl.
„Pokud se ve světě tento výkon provádí, tak u pacientů, kteří jsou stabilní na čekací listině. A pokud jsme hledali dostatečně pečlivě v literatuře, jsme asi první, kdo to provedl pro dva akutně selhané pacienty,“ potvrdil přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk, že šlo o unikátní operaci.
O unikátní transplantaci jater mluvil na Radiožurnálu přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.
Doplnil, že oba pacienti byli do IKEM přeloženi už ve velmi vážném stavu a zbývaly jim spíše hodiny než dny života. A před lékaři stála celá řada otazníků.
„Byli jsme pod enormním časovým tlakem, abychom udělali výkon, který jsme dosud neprovedli a který je technicky jedním z nejnáročnějších v transplantologii, ne-li nejnáročnější vůbec," vysvětluje Froněk a pokračuje:
„Čas hrál proti nám, jeden z příjemců, paní, navíc neměl vhodnou krevní skupinu, museli jsme udělat imunologickou přípravu.
Dosud lékaři rozdělili játra jen mezi jednoho dospělého a dítě. Podle Froňka je mezi transplantací dítě-dospělý a dospělý-dospělý rozdíl.
„Liší se z pohledu chirurgického, protože u dítěte oddělujeme druhý a třetí segment levého laloku jater a zbytek zbude pro dospělého. A tady je potřeba rozdělit játra na dvě ekvivalentní části – pravý a levý lalok. A musíme velmi pečlivě kalkulovat váhu jater, která předpokládáme transplantovat,“ popsal.
Přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk potvrdil, že manželům s transplantovanými játry se daří nad očekávání dobře.
„Nejsou už na ventilačním přístroji, komunikují s námi, říkají, že se cítí dobře. Dá se říct, že transplantovaná játra velmi dobře fungují. Ale pacienti, kteří jdou k transplantaci v takto závažném stavu, jsou ohroženi i jinými komplikacemi. Úplně vyhráno ještě není,“ upřesnil.